Sanal kaytarmanın çalışan performansı üzerine etkisi: Türkiye-Polonya örneği
The effect of cyberloafing on employee performance: Turkey-Poland example
- Tez No: 580074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM AYBAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çağımızın en önemli buluşlarından biri olan“İnternet”bir yandan işletmelerin, kurum ve kuruluşların verimliliklerini arttırması için önemli fırsatlar yaratırken, diğer yandan bu birimlerle ilgili birtakım riskler ve dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Bu dezavantajlardan birisi de çalışanların mesai saatleri içerisinde iş dışı amaçlarla internet kullanımı davranışını tasvir eden sanal kaytarma kavramıdır. Bu çalışmada, çalışanların sanal kaytarma düzeyleri ve algılanan performansları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sanal kaytarma bağımsız değişken olarak belirlenirken, çalışan performansı bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ana hedefi sanal kaytarmanın çalışan performansı üzerine etkisini tespit etmektir. Bu bağlamda, çalışmanın örneklemi Polonya'dan 101, Türkiye'den 108 akademisyen olmak üzere toplamda 209 akademisyenden oluşmaktadır. Örneklemi iki farklı ülkeden seçmek bu iki ülke arasında karşılaştırma yapma fırsatı yaratmıştır. Bu sayede iki ülkenin değişkenlere göre yeterli ve eksik yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analiz sonucunda sanal kaytarmanın çalışan performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ancak çalışma bu hipotezle birlikte toplamda 22 hipotez içermektedir ve bu hipotezlerden 9 tanesi desteklenmiştir. Özellikle ülke değişkeni 3. bir değişken olarak analizlere eklendiğinde iki ülke arasında birçok anlamlı farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One hand Internet which is one of the most important invention of our era creates important opportunuties for businesses, institutions and organizations to increase their efficiencies, on the other hand it brings some risks and disadvantages for these units. One of these disadvantages is cyberloafing which means usage of internet in working hours for non-work purposes. In this study level of cyberloafing and perceived performance of employees has been tried to determine. Cyberloafing has been determined as a independent variable while employee performance has been determined as a dependent variable. The main purpose of the study is to determine the effect of cyberloafing on employee performance. In this context, the sample of the study is 209 in total and consists of 101 Polish and 108 Turkish academicians. Choosing the sample from two different countries has created an opportunity to make comparisons. Thus sufficient and weak sides of two countries has been tried to determine. In the results of analysis, it has been seen that cyberloafing doesn't have any significant effect on employee performance. But the study includes 22 hypothesis in total and 9 of them are supported. Especially, several significant differences has been found when country is added to analysis as a 3rd variable.