Spor yöneticiliği öğrencilerinin feminen (kadınsı) ve maskülen (erkeksi) spor branşlarına göre öz-liderlik ve cinsiyet rolleri açısından incelenmesi (Batı Akdeniz örneği)
Investigation of sport management students in terms of self-leadership and gender according to feminen and masculated sport branches (A case of West Mediterranean)
- Tez No: 580091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Batı Akdeniz Bölgesindeki Beden Eğitimi Ve Spor Bilimleri Fakültesi olan üniversitelerin Spor Yöneticiliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerin yaptıkları kadınsı (feminen) veya erkeksi (maskülen) spor branşlarına göre öz-liderlik ve cinsiyet rolleri açısından incelenmesi amacıyla ele alınmıştır. Araştırmada, çalışma evrenini Batı Akdeniz Bölgesinde yer alan ve spor yöneticiliği bölümünü bünyesinde bulunduran Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Antalya Akdeniz Üniversitesi spor yöneticiliği öğrencileri oluşturmaktadır. İlgili üniversitelerden 2018-2019 öğretim yılında okuyan öğrenci sayıları alınarak araştırma evreninin genel kapsamı çizilmiştir. Buna göre Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde '300', Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde '160' olmak üzere spor yöneticiliği bölümünde okuyan toplam '460' öğrenci tespit edilmiştir. Çalışmanın örneklemi ise Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenim gören spor yöneticiliği bölümünü öğrencilerinden '160' tane öğrenim gören öğrenciden '152' tanesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde '300'tane öğrenim gören öğrenciden '175' tanesi örneklem olmuştur. Verileri toplamada 3 bölümden yararlanılarak anket formu oluşturulmuştur, bunlar ilk olarak birinci bölümde demografik bulgulara ilişkin sorular, ikinci bölümde ' BEM cinsiyet rolü envanteri' üçüncü bölümde ise 'öz-liderlik ölçeği' anketi uygulanmıştır. Yapılan çalışmanın sonunda anket uygulanan öğrencilerin yaptıkları spor branşları kadınsı (feminen), erkeksi (maskülen) ve tarafsız (her iki cinsiyet için uyumlu )olarak literatürle uyumlu olarak bulunmuştur. Bunların doğrultusunda yapılan Öz-Liderlik Ölçeğive BEM Cinsiyet Rolü Envanteri ölçeği ile kadınsı, erkeksi ve tarafsız spor branşı yapanlardan kadınsı ve tarafsız spor branşı yapanlar liderlik davranış becerilerinde kendini motive etme ve yönlendirmede daha başarılı olarak görüldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the self-leadership and gender roles of feminine or masculine sports branches of the students who are studying in the Department of Sports Management of the universities which are Faculty of Physical Education and Sports Sciences in the Western Mediterranean Region. Burdur Mehmet Akif Ersoy University and Antalya Akdeniz University sports management students in the Western Mediterranean Region, which has a sports management department, constitute the study population. The number of students studying in the 2018-2019 academic year was taken from the related universities and the general scope of the research universe was drawn. Accordingly, a total of '460' students from Burdur Mehmet Akif Ersoy University '300' and Antalya Akdeniz University '160 spor have been identified. The sample of the study was '152 iden of 160 students from sports management department of Akdeniz University in Antalya and' 175 'of 300 students from Burdur Mehmet Akif Ersoy University. A questionnaire was created by using 3 sections in the data collection, firstly, questions related to demographic findings in the first section, ular BEM gender role inventory de in the second section and uştur self-leadership scale den in the third section. At the end of the study, the sports branches of the students applied were found to be feminine (feminine), masculine (masculine) and neutral (compatible for each sex) as compatible with the literature. According to the Self-Leadership Scale and the BEM Gender Role Inventory scale, feminine, masculine and neutral sports branches were found to be more successful in self-motivated and self-motivated leadership behaviors.