Elektromobil kompozit şasi tasarım ve imalatı
Designing and manufacturing of electromobile composite chassis
  1. Tez No: 476709
  2. Yazar: ERHAN ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Petrol türevleri yakıldığında ortaya çıkan zehirli gazlar ve benzin motorlarının çalışmasında oldukça önemli görevler üstlenen kurşun elementinin egzoz gazıyla çevreye yayılması ayrıca benzinli motorlarda kullanılan ve sıklıkla değiştirilen kullanılmış motor yağları önemli ölçüde hava ve çevre kirliliğine yol açmaktadır. Temiz ve yaygın bir enerji kaynağı olan elektrik enerjisinin bu konunun dışında bırakılması ise mümkün değildir. Elektromobil adı verilen otomobiller çeşitli türlerdeki elektrik motorları ile hareket ettirilmektedirler. Bir elektrikli otomobilin tahrik sistemi temel olarak elektrik enerjisi kaynağı, elektrik motoru ve kontrol sisteminden oluşmaktadır. Elektrikli otomobiller, atık gazlar oluşturmamaları ve motor yağı kullanmaması sonucu çevre dostu olmalarının yanında bir mekanik vites kutusuna ihtiyaç duymamaları, frenleme esnasında enerjiyi geri kazanabilmeleri, sessiz çalışmaları gibi özellikleri ile klasik içten yanmalı motorlara sahip otomobillere karşı önemli avantajlar sağlamaktadırlar. Bu çalışmada ise elektrik enerjisi ile çalışan bir araç için kompozit şasi tasarımı ve imalatı ele alınmaktadır. Tasarımda, bataryadan elde edilen kısıtlı enerjinin en verimli şekilde kullanılabilmesi için aracın mümkün olduğunca hafif imal edilmesi planlanmıştır. Ayrıca günümüzde kullanılan klasik araç şasilerinden farklı olarak dayanım yönünden de katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla ilk etapta üretimde kullanılacak karbon ve cam elyaf kumaşlardan numuneler alınarak mekanik testler yapıldı. Elde edilen test sonuçları SolidWorks kompozit modülü yardımı ile şasi tasarımının yapısal analizi ve aerodinamik özellikleri incelendi. Ardından şasi imalatı için gerekli çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When Petroleum was burned, weather and environmental are polluted because of exhaust gases and engine oils. electrical energy is clean and a common energy, ıt can not leave out of issue. Electromobile is moved with electric motors of various types. The drive system of an electric car occurs basicly from electric power supply, electric motor and control system. Electromobiles doesn't generate exhaust gas and doesn't use engine oil. Electromobiles doesn't have mechanical gearbox, It can gain again during braking and It can run quietly. Therefore It has important adnavtages according to conventional internal combustion engine. This study include design of composite chasis and production for a vehicle powered by electricity. To the limited energy available from the battery can be used most efficiently that is planned to product as very ligt at the desing. As differently classic car chassis also used today, The additives are intended to provide in the strength direction. Firstly; taking samples to be used in the production of carbon and glass fiber cloth was made mechanical tests. The obtained test results were examined structural analysis and aerodynamic characteristics with SolidWorks composite module, Necessary works were done to product chassis later.