Simulations on glow discharge: Development and validation of one-dimensional kinetic model by particle in cell/Monte Carlo collision method
Parıltılı deşarj üzerine simulasyonlar: Bir boyutlu kinetik modelin hücrede parçacık/Monte Carlo çarpışma yöntemiyle geliştirilmesi ve doğrulanması
  1. Tez No: 580098
  2. Yazar: ÖZGECAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Parıltılı deşarj plazma simülayonları için nümerik kodlar, Hücrede Parçacık/Monte Carlo (PIC/MCC) çarpışma yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Model koordinat uzayında bir boyutlu ve hız uzayında üç boyutludur (1d3v). Parçacık çarpışmalarında null-collision metodu olarak bilinen Doğrudan Simülasyon Monte Carlo (DSMC) metodunun bir modifikasyonu kullanılmıştır. Hızlanma için MPI ve sub-cycling kullanılmıştır. Kod, kapasitif olarak bağlanmış helyum deşarjları için kriterler kullanılarak doğrulandı ve argonda üç boyutlu (3d3v) elektron sürüsü modeli ile test edildi. Kodun sonuçları, radyo frekansı (RF) argon deşarjı için sunulan sonuçlarla karşılaştırıldı. Kod, RF Helyum deşarjı için sınırlardaki elektron yansımasının etkisini incelemek için de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerical codes for glow discharge plasma simulations were developed by using Particle in Cell/Monte Carlo Collision (PIC/MCC) method. The model is onedimensional in coordinate space and three-dimensional in velocity space (1d3v). A modification of Direct Simulation Monte Carlo (DSMC) method known as nullcollision method was used for particle collisions. MPI and sub-cycling were used for speed up. The code was validated using benchmarks for capacitively coupled helium discharges and tested with three-dimensional (3d3v) model of electron swarm in argon. Results of the code were compared with the presented results for radio frequency (RF) argon discharge. Code was further used to study effect of electron reflection at the boundaries for RF helium discharge.