Teaching speaking skills to the 7th grade students in secondary school through drama
Ortaokul 7. sınıflarda yabancı dil konuşma becerisinin drama yoluyla öğretimi
- Tez No: 580102
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'de İngiliz Dili Öğretimi her zaman bir sorun olmuş ve yeni tekniklere ihtiyaç duyulmuştur. Bu durumla ilgili olarak, İngilizce öğretiminde en sıkıntılı kısım 'konuşma'dır. Hem öğretmenler hem de yetkililer bu sorunu çözmek için modern çözümler araştırmaktadırlar. Bu çalışma, iletişimsel yöntem olarak derslerde drama kullanıldığında her durumda öğrencilere konuşma becerisini öğretmede gerçekten işe yarayıp yaramadığını gözlemlemeyi amaçlar çünkü bu çalışma köyde yaşayan Kars'ın Akyaka İlçesine bağlı İncedere Köyü'nde Şehit Şeref Demir Ortaokulu'nda okuyan ve birçok eğitimsel olanaktan uzak yaşayan 23 öğrenciyle yürütüldü. Drama son zamanlarda öğrencilere beceri kazandırmada popüler ve uygun bir yöntem olarak görülüyor bu yüzden bu çalışmada diğer başlıca amaç dramanın öğrencileri motive etmede etkili olup olmadığını gözlemlemektir. Bu araştırmayı yürütmek için, gözlem tekniği ve gözlem aracı olarak da COLT şemaları kullanıldı. Araştırma boyunca, konuların öğrencilerin ders kitabından seçildiği 5 ders drama yöntemi kullanılarak öğretildi ve öğretmenin kendisi tarafından gözlemlendi. Aynı öğrencilere 1 yıl sonra bir test yapıldı ve sonuçlar konuşma değerlendirme kağıdına not edildi. Gözlem şemaları ve öğrencilere uygulanan sınav, dramanın öğrenciler üzerindeki etkisinin zamanlar azalmasına rağmen, dramanın konuşma becerisini öğretme ve geliştirmede etkili ve güdüsel bir yöntem olduğunu ve ayrıca ders esnasında önyargıların üstesinden gelme konusunda yararlı olduğunu göstermiştir. Konuşma sınavı sonuçlarına bakıldığında, puanlar ortalamadır ama yine de konuşma becerisinde tecrübesiz olan öğrenciler için umut vericidir. Buna ek olarak, 7. sınıf drama uygulamaları için biraz geç bir aşama olarak görülebilir çünkü önyargıların üstesinden gelmek ve onları sürece hazırlamak daha da zorlaşıyor. Bundan dolayı drama ile bütünleşmiş sınıflarda uygulamaya başlamak için daha erken yaşlar daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Teaching English in Turkey has been a troublesome issue and has been needed new techniques to cope with it all the time. Related to that case, the most painful parameter of teaching English is 'speaking'. Both the teachers and the authorities have looked for modern solutions to solve the problem. This study aims to observe when the drama is used in classes as a communicative method, does it really work to teach the students speaking skill in any conditions or not? Because this research has been conducted with 23 7th grade students who live in a village far from many educational facilities and study at Şehit Şeref Demir Secondary School in İncedere Village, Akyaka, Kars. The drama has been seemed a popular and convenient method to upskill the students recently so, in this study, another major aim is to observe whether the drama is effective to motivate the students or not. To conduct the research, observation technique has been used and COLT (Communicative Orientation of Language Teaching) schemes have been applied as an observational tool. During the research, 5 lessons, which the topics were chosen from the students textbook, have been taught by using drama as a method and observed by the teacher herself for five months. The same students have been tested 1 (one) year later and the results have been noted on a speaking evaluation sheet. The observation schemes and test applied to the students provide that drama is an effective and motivational method to teach and progress speaking skill and also beneficial to overcome the prejudice during the lesson, even if the effect of the drama on the students decrease in time. When looked at the speaking test results, the scores are average, nevertheless, they are prominent scores for inexperienced speakers. Additionally, 7th grade can be seen a bit late phase to apply drama because it gets harder and harder to overcome the prejudice and to prepare the learners to the process. Therefore, early ages are more suitable for starting to apply drama integrated classes.