Paternalist liderlik tarzı ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinde algılanan yönetici desteğinin aracılık etkisi
Mediative effect of the perceived executive support in the relationship between the paternalistic leadership style and organi̇zational identification
  1. Tez No: 580108
  2. Yazar: AYŞE KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, paternalist liderlik tarzı ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişki ve bu ilişkide algılanan yönetici desteğinin aracılık etkisi araştırılmaktadır. Çalışmanın örneklemi, Ankara, Balıkesir ve Uşak'ta üretim sektöründe faaliyette bulunan fabrikalardan oluşmaktadır. Çalışmanın verileri anketler aracılığıyla toplanmış olup; bu kapsamda 453 anket analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; paternalist liderlik ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki; bu ilişkide algılanan yönetici desteğinin de kısmi aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the paternalistic leadership style and organizational identification, as well as the mediating effect of perceived executive support are investigated. The sample of the research consists of factories operating in the manufacturing sector in Ankara, Balıkesir and Uşak. Related data were collected throughout the questionnaires; 453 questionnaires were analyzed in this context. As a result, a significant and positive relationship between the paternalistic leadership and organizational identification was found and the perceived executive support found to have a partial mediation effect.