Şanlıurfa Merkez İlçeye bağlı Büyük Akziyaret köyünde süt sığırcılığı yapan işletmelerdeki ahırların durumu ve geliştirme olanakları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 58020
  2. Yazar: FATİH MEHMET KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışma Şanlıurfa Merkez ilçeye bağlı Büyük Akziyaret köyündeki süt sığırı ahırlarının yapısal durumunu ve barınak içi çevre koşullarını belirlemek, geliştirme olanaklarını saptamak ve yörede uygulanabilecek ahır planlarını hazırlamak amacıyla yapılmıştır. incelenen 20 ahırın tümü duraklı (bağlı) ahır olup, 17'si kapalı 3'ü açıktır. Ahırların 2'si iki, 18'i tek sıralıdır. Ahırların genişliği, uzunluğu ve yüksekliği tek sıralı ahırlarda sırasıyla 2,40-6,50 m, 6,00-1 7,40m, 2,30-2,70m, iki sıralı ahırlarda da sırasıyla 6,50-9,00 m, 30,00-32,00 m, ve 2,40 m'dir. Yapı malzemesi olarak 4 ahırda taş, 12 ahırda briket, 2 ahırda kerpiç 2 ahırda ise taş ve briket kullanılmıştır. Taban 13 ahırda beton, diğerlerinde ise sıkıştırılmış topraktır. Ahırların 11 'inde duvarlarda iç sıva, 7'sinde dış sıva yapılmış olup, 9 ahırda duvarlar sıvasızdır. incelenen ahırların 2'si beşik çatıya 4'ü sundurma çatıya, 14'ü ise düz çatıya sahiptir. Araştırma ahırlarında yapı elemanlarına ilişkin ısı geçirme katsayıları kullanılan malzemelere bağlı olarak duvarlarda 0,794-2,78 kcal/m2°Ch; çatı ve tavanda 0,58-5,20 kcal/m2°Ch; kapılarda 2,31-5,20 kcal/m2°Ch; arasında ve pencerelerde 5 kcaI/m2°Ch olarak bulunmuştur. Kış mevsimine ilişkin yapılan ısı dengesi hesaplarında, ahır içi sıcaklığının 7 °C olması durumunda 1, 10 °C olması durumunda 6 ve 15 °C olması durumunda da 11 ahırda ısı dengesinin sağlanmadığı saptanmıştır. İncelenen ahırlarda kış dönemine ilişkin minimum havalandırma miktarı, barınak içi bağıl neminin % 70, sıcaklığının da 7 °C, 10 °C ve 15 °C olması durumunda sırasıyla, 286,4 m3/h BHB, 182 m3/h BHB ve 119 m3/h BHB olarak hesaplanmıştır. Geçiş mevsimine ilişkin havalandırma miktarı da 316,5 m3/h BHB olarak belirlenmiştir. Hava giriş ve çıkış açıklığı incelenen ahırların birisinde yer almakta, diğerlerinde ise bulunmamaktadır. Havalandırma amacıyla genellikle pencereler kullanılmaktadır. Ahırlarda havalandırmayı sağlayabilmek için yapılması gerekli hava giriş açıklıkları kesit alanları 0,66-4,415 m2 hava çıkış açıklıkları kesit alanları da 0,881-5,93 m2 arasında olmalıdır. İncelenen ahırların birinde yapay, diğerlerinde ise doğal ve yapay ışıklandırma uygulanmaktadır. Ahırlardaki pencere alanının ahır taban alanına oranı % 0,25-3,91 arasındadır. Yapay ışıklandırma da 1,5-6,5 w/m2 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the existing structural and environmental conditions, for determining the possibilities for the improvement for present structures and to design practicable plans for the dairy cattle barns in Büyük Akziyaret Village at the Central District in Şanlıurfa Province. All of the barns investigated are tie stall barn, the 17 of them are closed barns, the 3 of them are the open front stall. Two of them are two rows and 18 of them one row. The width, length and height of the barns are between 2,40 and 6,50 m, 6,00 and 17,40 m, 2,30 and 2,70 m in one row barns and 6,50 and 9,00 m, 30,00 and 32,00 m, 2,40 m in two row barns respectively. The dairy barns are built by using stone in 4 barns, concrete blocks in 12 barns, sun dried brick in 2 barns and stone and concrete blocks in 2 barns. The floor is concrete in 13 barns, packed earth and concrete in the others. The interior side of the walls are plastered in 1 1 barns and exterior walls plastered in 7 barns. There is no plaster in 9 barns. The roofs of the bams are glabe type in 2 barns, shed type in 4 barns and plate type in 14 barns. The average overall heat transmission coefficient values for walls, roofs or ceilings, doors and windows were determined. They are between 0,794-2,78 kcal/m2°Ch, 0,580-5,20 kcal/m2°Ch, 2,31-5,20 kcal/m2°Ch, and 5 kcal/m2°Ch respectively. In the calculations of the heat balance performed for the winter seasan, the heat balance could not be ensured in the 1, 6 and 1 1 barns, in the case of the inside temperatures of the 7 "C, 10 °C and 15 °C respectively. It has been determined that to maintain a suitable enviroment in the barns, the ventilation rates in winter should be 286,4 m3/h, 182 m3/h and 119 m3/h per 500 kg body weight for inside relative humudity of % 70 and inside temperature of 7 °C, 10 °C, 15 °C respectively. In spring and autumn, the ventilation rates should be 316,5 m3/h per 500 kg body weight. One of the barns has the outlet area for dirty air, others do not. The fresh air enters through the windows of the barns. The area of outlets and inlets should be between 0,881-5,93 m2 and 0,66-,4,415 m2 respectively. In the one of the barns investigated the lighting is accomplished artificially only, in the other barns lighting is accomplished naturally and artifically. The ratio of the windows area to flor area is between 0,25 % and 3,91 %. Artificial lighting density is between 1,50 and 6,50 W/m2-