Tokat İlinde kamu kuruluşları desteğiyle yapılan besi sığırı ahırlarının yapısal ve çevre koşulları yönünden durumu ve geliştirme olanakları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 58019
  2. Yazar: SEDAT KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHİR EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ülkemiz kalkınmasında hayvancılığın önemli bir yeri vardır. Bu nedenle ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi ve hayvanlardan sağlanan verimin artırılması gerekmektedir. Besi sığırcılığı işletmelerinde işletme içi üretim çalışmalarıyla hayvanların üretim performanslarını etkileyen önemli etmenlerden biri de, verim düzeyleri yüksek hayvanların elde edilmesi ve beslenmenin yanında hayvanların barındırılacağı ahırlar olmaktadır. Hayvan başına üretimin artırılması beslenme, bakım ve ıslah gibi efkeWer yanında uygun çevre koşullarına sahip ahırların planlanmasıyla sağlanabilir. Bu nedenle ülkemizde öncelikle kırsal alanlarda hayvan barınakları yönünden yöresel araştırmaların yapılması ve yöre koşullarına uygun barınak planlarının hazırlanması gerekmektedir. Bu araştırma aynı amaca yönelik olarak önemli bir besi sığırcılığı potansiyeline sahip olan Tokat yöresinde, kamu kuruluşları desteği ile yapılan besi sığın ahırlarının ahır içi çevre koşullarını (sıcaklık, bağıl nem, havalandırma, aydınlatma) ve ahırların yapısal durumlarını belirlemek, geliştirme olanaklarını saptamak, yörede uygulanabilecek ahır planlarını hazırlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirebilmek için yöredeki 105 adet besi sığın ahin araştırma materyali olarak alınmıştır. Araştırma yöresinde besi sığırcılığı yapan işletmelerin arazi büyüklüklerine, sermaye değerlerine ve tarımsal gelirlerine ilişkin önceden yapılmış istatistiksel bilgilerin olmayışı nedeniyle incelenecek işletmelerin seçiminde gayeli örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Ahırlann özellikleri hakkında gerçeğe yakın sonuçlar elde etmek amacıyla, ön incelemelerde Tarım il ve ilçe Müdürlüklerindeki teknik elemanlardan yararlanılmıştır. Ahırlara ilişkin veriler ölçme, kroki, anket ve gözlemlerle sağlanmıştır. Çevre koşullan, alan, hacim, yardımcı ekipmanlar ve yapı elemanlarına ilişkin elde edilen veriler çeşitli literatürlerde beliniler planlama kriterlerinin ışığı altında değerlendirilerek, bölge iklim koşullarına uygun planlar hazırlanmıştır. İncelenen ahırların 16'smda sıcaklık, bağıl nem ve havalandırma durumlarını belirlemek amacıyla ölçümler yapılmıştır. Ahırlarda iç sıcaklık ve bağıl nem haftalık kayıt yapabilen termohigrograflarla, iç hava akım hızları da anemometre ile ölçülmüştür. Ayrıca korbondioksit, amonyak, hidrojensülfür ve karbonmonoksit gazannın ölçümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A beef cattle barn has an important effect on the beef cattle production. The animal shelters which are planned and built suitable to the environmental conditions increase the yield per animal, in addition to other factors such as feeding, husbandry and breeding. For this reason, the existing animal shelters in different regions of our country have to be studied and the appropriate shelter plans should be prepared. The purpose of this study is to investigate the existing structural conditions and environmental conditions (temperature, relative humidity, ventilation, lighting), to explore the possibilities for the improvement of present structures and to design the suggestible plans for the beef cattle barn in Tokat province. For this purpose 105 beef cattle barns were selected in this region. Since no information in relation to the size, capital investment and agricultural income level of the enterprises in the research area, the purposeful sampling technique was used in the study. In order to gather pre-information on the existing conditions of the cattle barns in the area, the local officials of the Ministry of Agriculture, Forestry and Village Affairs were consulted. The conclusions of the survey carried out can be drawn as follows. The data about these beef cattle barns were obtained by the measurements, schematic drawings, surveys and observations. The environmental conditions, structural properties and the design of the barn units and the equipments used were investigated and the necessary data were collected. The data were analized from an engineering point of view and the proper plans for the region were prepared to improve the present conditions of the barns. The temperature, relative humidity and air velocity were measured at the 16 beef cattle barns by the thermohygrographs recording weekly changes of the temperature and the relative humidity. The air velocity in the barns were measured with the aid of an anemometer. In addition the concentrations of corbondioxide, amonium, hydrogensulphur and carbonmonoxide gases were also measured.