Anod çamurundaki altın ile bakırın çözündürülmesinin optimizasyonu ve altının kazanılması
- Tez No: 58021
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET SARKUYSAN Elektrolitik Bakır Sanayi'nden temin edilen“Anod Çamuru”ndakı bakırın oksijenli/oksijensiz ortamda H2S04 çözeltilerinde çözündürülmesinin optimizasyonu“Taguchi Yöntemi”ne göre incelenmiştir. Bakırın % 100 çözünmesi için. çözünmeye etki eden parametre değerlen şu şekilde belirlenmiştir: Pedal Sayısı Reaksiyon Sıcaklığı (°C) 02 Debisi (m3, s'1) Karıştırma Hızı (s“') Asit Konsantrasyonu (g.g”1) Katı-Sıvı Oranı (g.g“1) Reaksiyon Süresi (s) Kavurma Sıcaklığı (°C) 1 70 1.24.10”7.5 5.43 0.125 3600 300 Bakın giderilmiş katı artığın klor gazı ile doyurulmuş sulu ortamda çözündürülmesi üzerine: reaksiyon süresi, karıştırma hızı, klor gazı akış hızı. katı-sıvı oranı ve reaksiyon sıcaklığının etkisi incelenmiştir. Yine“Taguchi Yöntemi”ne göre altının bu ortamda çözündürülmesinin optimizasyonu incelenmiş ve altının % 99.76 sının çözündürüldüğü şartlar şöyle tespit edilmiştir: Karıştırma Hızı (s“1) Reaksiyon Sıcaklığı (°C) Reaksiyon Süresi (s) Katı-Sıvı Oranı (g.g”1) 10.0 60 4500 0.10 Son olarak, çözeltideki altın saf bakır döner disk kullanılarak çöktürülmüştür. Ayrıca, çöktürme üzerine sıcaklık ve diskin dönme hızının etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The dissolution optimization of copper in anode slime provided from SARKUYSAN Electrolytic Copper Industry has been investigated in H2S04 solution with/without oxygen medium by Taguchi Medhod.The parameters affecting dissolution, which the 100 % conversion of Cu was obtained, were determined as follows; Pedal Number Reaction Temperature (°C) 02 Rate (m3 s“1 ) Stirring Speed (s”1) Acid Concentration (%, g.g“1) Solid-Liquid Ratio (g.g”1) Reaction Period (s) Roasting Temperature (°C) 1 70 1,24.10“' 7,5 5,43 0,125 3600 300 On the dissolution of solid waste removed from copper in aqueous medium with chlorine, the effect of reaction period, stirring speed, Cl2 flow rate, solid- liquid ratio and reaction temperature was studied. Also, the dissolution optimization of gold in this medium was investigated by Taguchi Method, and the conversion conditions of gold % 99,76 were determined as follows: Stirring Speed (s”1) Reaction Temperature (°C) Reaction Period (s) Solid-Liquid Ratio (g.g"1) 10,0 60 4500 0,10 Finally, the gold in the solution was precipitated by using pure rotating copper disc. Further, the effect of temperature and stirring speed of disc on the precipitation was investigated.