Duygusal zeka ve girişimcilik eğilimi: Adıyaman Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
Emotional intelligence and entrepreneurship tendency: A research on the Adıyaman University students
  1. Tez No: 580223
  2. Yazar: FEYZA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Girişimcilik alanının toplumlarda oldukça önemli hale gelmesiyle birlikte bireylerin girişimcilik eğilimini etkileyen etmenlerin nelerden oluştuğu çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Duygusal zeka bu etmenlerden bir tanesidir. Bu amaçla Adıyaman Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilerden girişimcilik dersi alanların duygusal zekalarının ve girişimcilik eğilimlerinin ölçülmesine çalışılmıştır. Bu kapsamda hazırlanan anketlerden elde edilen veriler SPSS paket programıyla çeşitli analizler yapılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan analizler neticesinde demografik özelliklerden bazı değişkenler açısından duygusal zeka ve girişimcilik eğilimleri arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Bununla birlikte duygusal zekanın alt boyutları ve toplam skorları ile girişimcilik eğilimi arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre girişimcilik eğiliminde olan bireylerde duygusal zekanın farkında olunması ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been the subject of various researches that the entrepreneurship field has become very important in societies and the factors affecting the entrepreneurship tendency of individuals. Emotional intelligence is one of these factors. For this purpose, it has been tried to measure the emotional intelligence and entrepreneurship tendencies of the students who took entrepreneurship courses from Adıyaman University. As a result of the analyzes, differences were found between the emotional intelligence and entrepreneurship tendency in terms of some variables of demographic characteristics. Afterwards, it was found that there is a positive relationship between the sub-dimensions of emotional intelligence and total scores and entrepreneurial tendency. According to this, it is necessary to be aware of and develop emotional intelligence in individuals who have an entrepreneurial tendency.