Bilgisayar destekli kütüphane uygulaması
  1. Tez No: 58023
  2. Yazar: MURAT DOĞANŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada bilgi sistemi geliştirme aşamaları kısaca incelendikten sonra kütüphane otomasyonu ile ilgili örnek bir bilgisayar uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgi sisteminin kodlanmasında Dbase ve Clipper yazılımları kullanılmıştır. Uygulama, çok kullanıcılı yerel ağ (Novell) ortamında çalışacak şekilde tasarlanmış ve Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kütüphanesinde hizmete sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İİ SUMMARY In this study submitted as master's thesis, an application related to library automation was developed after information system development steps had been studied briefly. Dbase and Clipper software tools were used for coding of the information system developed. This application is designed to work on a multi-uses local network environment (Nowell o.s) and put into semce in the library of the Faculty of Business and Administration of Atatürk University.