Sulu ortamlardan sıvı membran teknolojisiyle nitrat ve nitrit iyonlarının çift yönlü taşınım kinetiği
  1. Tez No: 58022
  2. Yazar: NUHİ DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Çalışmada, sulu ortamlardan NO3 ve N02 iyonlarının sıvı membran sistemi kullanılarak arıtımı incelenmiştir. Sıcaklık, karıştırma hızı, pH, yakalayıcı faz türü ve sulu ortam konsantrasyonu parametre olarak seçilmiştir. Sıcaklık, karıştırma hızı, pH ve taşıyıcı konsantrasyonu arttıkça membran giriş hızı klcj ve membran çıkış hızları olan k2m ve k2a 'nın arttığı, nitrat ve nitrit iyonlarının her ikisi içinde araştırılmıştır. Membran çıkış hız sabitleri k2m ve k2a için aktivasyon enerjileri, nitrat iyonları için sırasıyla Eam= 6.99 kcal/mol ve Eaa= 6.97 kcal/mol ve nitrit iyonları için ise sırasıyla ^am= 6.62 kcal/mol ve Eaa= 6.63 kcal/mol olarak bulunmuştur. Bu sonuçlardan reaksiyonun difüzyon kontrollü olduğu tahmin edilmiştir. Karıştırma hızı arttıkça, nitrat ve nitrit iyonlarının taşınma veriminin arttığı, membran giriş hız sabiti, k^, ve çıkış hız sabitlerinin, k2m, k2a karıştırma hızı ile lineer olarak arttığı görülmüştür. Yakalayıcı fazı oluşturan çözelti olarak, nitrat iyonları için 2M HC1, nitrit iyonları için ise 2M CaCl2 çözeltilerinin en uygun konsantrasyonda yakalayıcı faz çözeltileri olduğu gözlenmiştir. Konvansiyonel NO3 ve N02 iyonlarının giderme metodlarının yanısıra, sıvı membranlarla da başarılı bir şekilde NOijveNO^ iyonlarının sulu ortamlardan uzaklaştırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the removal of NO3 and NO2 ions from aqueous streams with liquid-membrane technique has been investigated. The temperature, stirring speed, pH, acceptor phase type and medium concentration were chosen as process parameters. The membrane entrance and exit rate constants (k\^, k2m and k2a> respectively) for both ions increased with increasing temperature, stirring speed, pH and acceptor concentration. The activation energies for the membrane exit rate constants k2m and k£a for nitrate ions were Eam = 6.99 and Eaa = 6.97 kcal/mol respectively, being Eam = 6.62 and Eaa = 6.63 kcal/mol respectively for nitrite ions. From these experimental results, it has been determined that the reaction was diffusion controlled. The transport efficiency of nitrate and nitrite ions increased with increasing stirring speed. The membrane entrance and exit rate constants ( k^, k2m and k2a respectively) were linearly depent on the stirring speed ratio of 0.25 - 1.00. It was found that 2M HC1 for nitrate ions and 2M CaCl2 for nitrite ions the acceptor phase. It has been concluded that the removal of NO^andNO^ ions with the liquid membrane technique are quite efficient comparison with conventional methods.