Effects of attitudinal functions in counterfeit purchase intention
Tutumların fonksiyonlarının taklit ürün satın alma yatkınlığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 580252
  2. Yazar: EMİNE KÜBRA TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma tutumların fonksiyonlarının, kopya ürün satın alma yatkınlığı ile olan ilişkilerini ve onların kopya ürün değerlendirmesi üzerine olan önemli etkilerini ve bunların kopya ürün satın alma isteğine olan etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Tüketici marka bağlılığı ve markanın dikkat çekiciliği moderatör olarak kullanılmıştır, bunlardan ilki kopya ürün alma yatkınlığını ikincisi kopya ürün değerlendirmesini etkilemiştir. Literatürdeki araştırmalardan bir anket geliştirilmiştir ve Türkiye'ye uygun hale getirilmiştir. Ankete Türkiye'nin farklı şehirlerinden 363 kişi cevap vermiştir. Hipotezlerin test edilmesi için toplanan veri ile SPSS kullanılarak faktör analizi, güvenilirlik analizi, regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar ankete cevap veren kişilerin çoğunun kopya ürün satın almaya yatkınlığının olduğunu göstermiştir. Araştırmanın tüm boyutları kopya ürün satın alma yatkınlığını pozitif olarak etkilemiştir sadece tüketici marka bağlılığı kopya ürün yatkınlığını modere ettiğinde kopya ürün değerlendirmesini negatif etkilemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma var olan literatüre kapsamlı bir literatür taraması ve niceliksel araştırma ile katkı yapmayı amaçlamıştır ve gelecekte kopya ürün satın alma isteği üzerine yapılacak araştırmalara ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationships between attitudinal functions and counterfeit proneness and their major impacts on counterfeit product evaluation and counterfeit purchase intention. Consumer brand identification and brand conspicuousness were employed as moderators of which the former moderated the relationship between counterfeit proneness and counterfeit product evaluation; whereas latter moderated the influence of counterfeit product evaluation on counterfeit purchase intention. A questionnaire was developed from existing literature and adapted to Turkish context. The questionnaire was responded by 363 people from different cities in Turkey. The collected data was processed by using SPSS and factor analysis, reliability analysis and regression analysis were conducted to test the hypotheses. Findings demonstrated that most of the respondents showed a tendency toward buying counterfeit products, all the constructs positively affected counterfeit proneness, only consumer brand identification negatively affected counterfeit product evaluation when it moderated proneness. In conclusion, this thesis aimed to contribute to the existing literature by conducting a literature review, a comprehensive quantitative study and targeted to provide insights for future research on the topic of counterfeit purchase intention.