İnsanlarda değişik motor hareketlerin fonksiyonel asimetrisi ile el tercihleri arasındaki ilişki
- Tez No: 58027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Vücudun bir tarafındaki üyelerin, karşıt hemisferden gelen uyarımlar ile kontrol edildiği bilinmektedir. İstemli hareketlerdeki hemisferik baskınlık, bir kişinin sağlak veya solak olmasına bağlıdır. Bununla birlikte, bu durumun her zaman geçerli olduğuna ilişkin kesin kanıtlar yoktur. Baskınlık durumu, bazı istemli hareketler için aynı özellikte olmayabilir. Bu nedenle bu durum araştırılmaya çalışıldı. Araştırmaya, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden yaşlan 18-24 arasında olan, 110 erkek ve 101 kız öğrenci gönüllü olarak katıldı, öğrencilerin hepsi sağlıklıydı. Nörolojik ve psikolojik septomlardan kaçınıldı. Bu çalışmada; yöntem olarak, bazı mekanik aletler kullanılarak, laterali- zasyona bağlı olan üç ayrı istemli hareket araştırıldı. Bunlardan birincisi; sağ ve sol başparmak ve göz ile hedef tahtasına nişan almaktır. Denekler (N= 211), belirli bir uzaklıktan başparmaklarıyla nişan alıp, yürüyerek hedef tahtasındaki hedef noktasına vurmaya çalıştılar. İkincisi; sağ ve sol el kullanılarak basket setinde, bir topu atmaktı. Bu sette denekler, 7 cm çapındaki bir topu, belirli bir uzaklıkta durarak (3 m), basket potasından geçirmeye çalıştılar. Her bir etkinlik hem sağ hem de sol el için 10'ar kez tekrarlandı. Üçüncü istemli hareket ise, çivi yerleştirmedir. Çivi yerleştirme tahtasında toplam 100 delik mevcuttu. Denekler, çivileri olabildiğince çabuk bir şekilde, bu deliklere yerleştirmeye çalıştılar. Deneme hem sağ hem de sol el ile birer kez yapıldı ve her bir el için yerleştirme süreleri ölçüldü. Sonuçlar, görev süresince deneklerin kullandığı ellerine göre karşılaştırıldı. Ayrıca bu deneylerde, kişilerin başarıları da dikkate alındı. Sağ ve sol el kullanımı arasındaki fark matematiksel ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Basket (p< 0,01), hedefe vurma (p< 0,01) ve çivi yerleştirme (p< 0,01) görevlerinde sağ ve sol el kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Ayrıca cinsiyet açısından hedefe vurma (sağ el için p= 0,45, sol el için p= 0,39) ve çivi yerleştirme (sağ el için p= 0,72, sol el için p= 0,46) görevlerinde eller arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sağ ve sol el arasında asimetrik bir farkın var olmasına karşın, her iki el için hedefe vurma ve çivi yerleştirme hareketlerinde, cinsiyet açısından böyle bir asimetri görülmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been known that the extremities on one side of the body are controlled by signals coming from the contralateral hemisphere. The hemispheric dominance for voluntary tasks is often dependent on whether a person is right or left handed. However, there are no any certain proofs concerning this is always the case. It may be different for some tasks. That's why we wished to understand these situations. The subjects who 1 10 male and 101 female students ranging in age from 18 to 24 years of the Science Faculty, department of biology, were chosen. They voluntary participated in this study. All were healthy, devoid of neurological and psychiatric signs and symptoms. In this study, as method, different three voluntary tasks were researched depending on lateralization by using some original mechanical instruments. One of these was to hit the target with right-left thumbs and eyes. The subject's (N= 211) index finger coming from a certain distance contacted on the middle point of the target table. The second one was to throw a ball at the basket set by using right-left hands. The basket set where subjects throwed a 7 cm diameter ball into a basket from a limited distance of 3 meters. The subjects carried out respectively their tasks with the right and left hands ten times for targeting and basketing. The third voluntary task was peg-moving. The peg- board consisted of 100 holes. The subjects were required to shift these pegs to the corresponding holes as fast as possible. One trial was performed by both right and left hand. Peg-moving time was calculated for each hand. The results were compared according to which hand the subjects used during their tasks. The study was also compared according to successful actions of the subjects. The difference between right and left hand usage was evaluated both mathematically and statistically. There was significant difference statistically between right and left hand usage during basketing (p< 0,01), targeting (p< 0,01) and peg-moving (p< 0,01) tasks. We also found that there was no significant difference statistically between right and left hand for sex duringIll targeting (for right hand p= 0,45, for left hand p= 0,39) and peg-moving (for right hand p= 0,72, for left hand p= 0,46) tasks. Although there was asymmetric difference between the right and left hand we haven't found this asymmetry between both hands for sex during targeting and peg-moving tasks.