Gökkuşağı alabalıklarında donma ve çözünme zamanının deneysel metodla belirlenmesi ve dondurulacak depolanmış bu ürünlerde bazı kalitatif kriterlerin değişimi
  1. Tez No: 58026
  2. Yazar: EKİNCİ RACİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ YUSUF GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu arştırmada yurdumuzda kültürü fazlaca yapılan Gökkuşaığı Alabalıklan'nm ( Oncorhynchus mykiss ) farklı sıcaklık derecelerinde, değişik hava sirkülasyon hızı altında donma ve çözülme zamanlan deneysel olarak belirlenmiştir. Ayrıca uygulanan ortam şartlan ve sıcaklıklarının Gökkuşağı Alabalıklarının bileşimi üzerine etkisi araştırılmıştır. İşleme açısından ekonomik ve uygulanabilir sıcaklık, hava sirkülasyon hızı ve uygun depolama şartlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; üç farklı ortam sıcaklığı (-30 °C, -35 °C ve -40 °C), iki farklı hava sirkülasyon hızı ( 0 m/s, 2m/s ), bir depolama (-22.8 °C) ve bir çözündürme sıcaklığı(20-22 °C ) uygulanmıştır. Araştırılan herbir parametre için ayrı bir paralel işlem uygulanmıştır. Elde edilen verilerin doğruluğunu onaylama açısından kontrol birimi oluşturulmuştur. Denemelerde dondurulan örneğin termal merkezinde -18 °C'ye, çözülen örneğin termal merkezinde ise -0 °C'ye ulaşılması hedeflenmiştir. Dondurma işlemlerini müteakiben dondurulmuş alabalıklara depolama yapılmaksızın hemen ve 30 ve 90 günlük depolama süresi sonunda çözündürme uygulanmıştır. Dondurma ve çözündürme denemeleri 3x2x3 faktöriyel düzenleme ve tam şansa bağlı deneme planına göre kurulup yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda; alabalıkların seçilen sıcaklık dereceleri ve hava sirkülasyon hızlan altında donma işlemine tabi tutulduğu zaman, taze balığın bütün analitik özelliklerini koruyabildiği, araştırmada seçilen sıcaklık değerlerinin çözülme işleminde belirgin bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Balık işlem teknolojisi açısından araştırmada kullanılan yöntem ve parametrelerin pratikte uygulanabilir Özellikte oldukları tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Freezing and thawing length of the rainbow trout ( Oncorhynchus mykiss.) cultured commonly in Turkey were determined experimentally at the different freezing temperatures, and air circulation rates. Also, the proximate composition, pH and TB A values of the fish samples were determined under this experimental conditions Economical and practical applicable temperature, air circulation rate and proper storage conditions for fish processing were aimed. Three different temperatures (-30 °C, -35 °C, -40 °C), two different air circulation rates (0 m/s, 2 m/s), one storage temperature (-22.8 °C) and one thawing temperatures were investigated. Each treatment was carried out paralelly. For determination of the accuracy control groups were set up. It was aimed to reach the temperature of -18 °C at the thermal center of the frozen sample, and -0 °C at the thermal center of the thawed sample. Frozen samples were thawed immediately after freezing (without storage),, and after 30 and 90 days of storage. Freezing and thawing processes were set up and performed according to 3x2x3 factorial experimental, plan and randomly dependent experimental test plan. Obtained results can be summarized as; it was seen that All the analytical properties of the fresh fish were preserved during the freezing and storage period for all the fish samples, under the treatment conditions. Different freezing temperatures and air circulation rate had not any different effect at the length of thawing time. Respect to the fish handling and processing technology, applied treatments and methods of the research were seem to applicable at the practical applications.