İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında insan kaynakları yönetiminin rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of human resources management in occupational health and safety practices
- Tez No: 580293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM MAYATÜRK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişen teknoloji insanlığın refahını arttırmakla beraber çalışma yaşamında sağlık ve güvenlik konusunda bazı olumsuzluklara sebep olmaktadır. Dolayısıyla insanlık tarihi boyunca var olan İş Sağlığı ve Güvenliğine (İSG'ye) yönelik çalışmalar zaman içerisinde gelişmiştir. Sağlık ve güvenlik kavramlarına önem vererek çalışanlarına kaliteli bir ortam sağlayan işletmeler, bağlılığın ve verimliliğin de artmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda İnsan kaynakları yönetimi (İKY); işe alma, iş analizi, eğitim, performans yönetimi gibi fonksiyonlarının yanı sıra iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri de üstlenmektedir. Diğer bir deyişle; işletmelerin İKY departmanlarına, İSG ile ilgili mevzuat gelişmelerini takip etmek ve bunları uygulamaya geçirmek konusunda önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmada, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işletmelerin sağlamakla yükümlü oldukları İSG uygulamalarında İKY'nin üzerine düşen roller araştırılmıştır. Araştırma Manisa ilinde çok tehlikeli sınıf kapsamında yer alan bir işletmede gerçekleştirilmiştir. İSG çalışmalarında İKY'nin aktif rolünü görmek amacıyla söz konusu işletmenin İK müdürü ile mülakat yapılmıştır. Bu doğrultuda mevzuatta yer alan yükümlülüklerin çalışma hayatında uygulanma durumunu tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda edinilen bilgiler kapsamında, söz konusu işletmede mevzuat hükümlerinin usulüne uygun şekilde yerine getirildiği görülmüştür. Ayrıca ilgili işletmede İKY'nin, İSG uygulamalarının çoğunda doğrudan; bir kısmında ise dolaylı olarak yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While developing technology increases the welfare of humanity, it causes some negative effects on health and safety in working life. Consequently, studies on Occupational Health and Safety (OHS), which existed throughout human history, have developed over time. Enterprises that provide a quality environment to their employees by paying attention to the concepts of health and safety ensure the increase in loyalty and efficiency. In this context, human resources management (HRM); In addition to its functions such as recruitment, job analysis, training, performance management, it also undertakes activities related to occupational health and safety. In other words; The HRM departments of the enterprises have important duties to monitor and implement the OHS-related legitimate developments. In this study, the roles of HRM in OHS practices that enterprises are obliged to provide within the scope of Occupational Health and Safety Law No. 6331 were investigated. The research was carried out in an enterprise classified as very hazardous in Manisa. In order to see the active role of HRM in OHS studies, an interview was made with the HR manager of the enterprise. Accordingly, it is aimed to determine the implementation of the obligations in the legislation in working life. Within the scope of the information obtained as a result of the research, it has been observed that the provisions of the legislation are duly fulfilled. In addition, HRM is directly involved in most OHS practices; and some of them indirectly.