A Treatment of the Theme of Life-lie in Henrik Ibsen's The Wild Duck and Yıldırım Keskin's İnsansızlar
Henrik Ibsen'in Yaban Ördeği ve Yıldırım Keskin'in İnsansızlar adlı oyunlarında Life-lie temasının incelenmesi
  1. Tez No: 580298
  2. Yazar: SEHER SEDA TONUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez çalışmasında, gerçek ve ilüzyon ikileminin bireylerin kişisel gelişimi, dünya görüşleri ve kişilerarası ilişkileri üzerindeki etkileri Henrik İbsen'in The Wild Duck ve Yıldırım Keskin'in İnsansızlar adlı eserlerindeki karakterler üzerinden life-lie teması ışığında incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, Batı dünyasında gerçek ve ilüzyon dikotomisi üzerine daha önce düşünüp yazmış olan bazı filozofların düşüncelerinden yola çıkılarak life-lie teması tanımlanmış, bireylerin hangi psikolojik nedenlerle bu yola başvurduklarının daha iyi anlaşılması için ise psikolojide kendini kandırma yolları ve savunma mekanizmalarına kısaca değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, İbsen ve Keskin'in gerçek ve ilüzyon ikilemi konusundaki genel düşüncelerine değinilmiştir. Buna ek olarak, seçtiğimiz ana eserlerin detaylı analizlerinin daha geniş bir çerçeveye oturtularak daha iyi kavranması amaçlanarak Batı edebiyatının belli başlı oyunyazarlarının life-lie temasına yaklaşımları da incelenmiştir. Son bölümde, The Wild Duck ve İnsansızlar eserlerindeki karakterlerin yapmış oldukları seçimlerde hangi psikolojik süreçlerin etkili olduğu ve bunların olayların akışı üzerindeki etkileri life-lie teması ışığında belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, İnsansızlar adlı eserin geleneksel gerçek ve ilüzyon ikilemi tartışmasından bir kopuşu temsil ettiği, içlerinde The Wild Duck adlı eserin de bulunduğu pek çok eser ilüzyonların insana fayda ve zararlarını sorgularken, İnsansızlar eserinde farkındalık düzeyleri böylesine yüksek olan karakterlerin bilinçdışı süreçlerin işlememesi nedeniyle kendilerini kandırmakta zorlandıkları gözlemlenmiş ve bu eserin life-lie konusunda bilinçli bir seçim yapmanın zorluğunu ortaya koyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of reality/illusion dichotomy on the personal development, worldviews and interpersonal relationships of individuals by exploring the theme of life-lie as expressed in the characters of Henrik Ibsen's The Wild Duck and Yıldırım Keskin's İnsansızlar. In the first chapter, taking as a point of departure the thoughts of a number of Western philosophers, the life-lie theme is defined and modes of self-deception and defence mechanisms from psychology are briefly discussed in order to clarify the psychological reasons for which individuals choose such a path. The second chapter focuses on Ibsen and Keskin's general ideas regarding the reality/illusion dichotomy. In addition, the approaches of a number of other key playwrights from Western literature to the life-lie theme are analysed to render the analyses of the main works chosen easier to grasp by situating them in a wider context. The final chapter identifies how certain psychological processes encourage the characters of The Wild Duck and İnsansızlar to make their life-choices and how their particular life-lies affect the course of events in the plays. In the conclusion of this study, we suggest that İnsansızlar represents a departure from the traditional debate regarding reality and illusion: while most works, including The Wild Duck, have questioned whether illusion is beneficial or harmful, İnsansızlar asks whether it is possible or impossible, as it deals with characters who have such a heightened awareness of themselves that the unconscious process of self-delusion is unable to take place.