Çok kriterli karar verme ile finansal performans analizi üzerine bir uygulama
An application for financial performance analysis with multi-criteria decision making
- Tez No: 580312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KUVAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji üretimin en önemli girdisidir ve ekonominin gelişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Enerji sektörü diğer sektörler ile etkileşime girmesinden dolayı, enerji firmalarının performanslarını takip etmek kaçınılmazdır. Bu çalışmada, hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören sekiz enerji şirketinin, 2014-2017 yıllarına ilişkin finansal tablolarına bakılarak, finansal performans değerlendirmesi bir finansal analiz türü olan oran analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Şirketlerin likidite oranları, faaliyet(etkinlik) oranları, finansal oranları ve karlılık oranları on alt kritere göre Bulanık TOPSIS çok kriterli karar verme yöntemi ile analiz edilmiştir. Şirketlerin finansal performanslarında dört yıl boyunca meydana gelen performans değişikliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Değerlendirme sürecinde finans konusunda uzman kişilerin görüşleri anket yönteminden faydalanarak alınmıştır. Böylece 2014-2017 aralığındaki dört yıl için finansal performans değerlemesi yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is the most crucial input of production and plays an important role in the economic development. Since the sector of energy interacts with the other sectors, pursuing the performance of energy companies is inevitable. In this study, the financial performance assesment of eight energy companies, whose stock certificates are processed in Borsa Istanbul, is analyzed with the method of Rate Analysis using the financal statements of 2014-2017. The companies liquidity, activity, financial leverage and profitability rates are analyzed according to ten sub-criteria with Fuzzy TOPSIS multi-criteria decision making method. It is aimed to compare the performance changes in the financial performance of the companies over the past four years. Financiers were asked for their judgements in the assessment process throught using the survey method. Thus the quadrennial cycle of the financial performance was assessed for 2014-2017 and the results were compared.