Art deco tasarım akımında, malzemenin bir ifade dili olarakkavrama olan etkisinin konut örneğinde incelenmesi
Researching the material which affects the concept as an expression language in example of housing in art deco design movement
  1. Tez No: 580318
  2. Yazar: GÖKHAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. BUĞRU HAN BURAK KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İç mimari tasarım süreci, başından sonuna kadar belirli bir düşünce sistematiği içerisinde şekillenmektedir. Tasarımı var eden fikirlerin doğru yapılandırılmış olması ve kendi içerisindeki tutarlılığı, ortaya çıkacak olan ürünün niteliğini belirlemektedir. Bu nedenle kavramlardan yola çıkarak tasarımı tanımlamak, sonraki süreçlerde yapılacak form ve malzemeye ilişkin tercihleri anlamlı hale getirmektedir. Tasarıma tanım kazandıran kavram verileri, coğrafi konum, toplumsal kültür yapısı ve sanat anlayışı gibi faktörlerden beslenmektedir. Bu faktörler çerçevesinde ortaya çıkan ve tasarıma etki eden akımlar, mekân tasarımının konsept olarak ifade edebileceğimiz arayüzünü oluşturmaktadır. Tasarım arayüzünün içerisinde malzemenin özellikleri, mekâna ve içerisindeki her bir ögenin dönemine ve tasarımındaki çıkış noktalarına dair ip uçlarını bize aktarır. Bu noktada Art Deco gibi güçlü form ve desen özellikleri ile öne çıkan bir akım içerisinde malzemeye dair ilişkileri sorgulamak, konuyu daha iyi anlamamıza olanak sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı, iç mekân tasarımında malzeme olgusunun, Art Deco akımının kavramsal ve fiziksel yapısı ile nasıl kurgulandığı ve iç mekânlara nasıl yansıdığını konut örneği üzerinden analiz ederek anlamaya çalışmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The internal design process is shaped within a certain system of thought from the beginning to the end. Correctly structured ideas and their consistency in design determine the quality of the product to be produced. Therefore, defining the design based on the concepts makes the choices regarding the form and material to be made in the subsequent processes meaningful. The concept data that give definition to the design is fed by factors such as geographic location, social culture structure and understanding of art. The currents that have emerged within the framework of these factors and influencing the design form the interface of space design which we can express as concept. Within the design interface, the properties of the material tell us the clues about the space and the points of origin and design of each element in it. At this point, questioning the relations of material in a style that is prominent with strong form and pattern features like Art Deco will enable us to understand the subject better. The aim of this study is to understand how the concept of material is constructed by the conceptual and physical structure of Art Deco style in interior design and how it is reflected in interior spaces by analyzing it on the housing samples.