Spor organizasyonlarında görev alan güvenlik güçlerinin stres yönetimi
Stress management of security forces in sports organizations
- Tez No: 580319
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çağdaş hayatın getirmiş olduğu yenilikler ve zorluklar karşısında, polislerin çalışma ortamlarında ve görevlendirildikleri spor organizasyonlarında çalışmalarını ve performanslarını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen birçok faktör vardır. Bir ya da birkaç insan tarafından çıkan olaylara müdahale etmekle, binlerce insanın bir araya geldikleri büyük organizasyonlarda çıkan olaylara müdahale etmek aynı değildir. Bu büyük organizasyonlarda, profesyonel bir şekilde ve iyi organize olup birlikte harekete geçmek çok önemlidir. Profesyonel müdahalenin ve organizenin zayıf olması sonucunda, birçok can ve mal kaybına sebep olabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle spor organizasyonlarında görev alan güvenlik güçlerinin moral ve motivasyonlarının yerinde olması oldukça önemlidir. Bu çalışma, polislerin görevlendirildikleri spor organizasyonlarındaki, iş performansında etkisi olduğu düşünülen stresin sebeplerini ve doğru yönetilmesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışmada yaş, cinsiyet, medeni hal, çalıştığı birim gibi farklılıklarda göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışma ile ilgili araştırma yapmak için konu hakkında literatür taraması yapılmış ve Gaziantep'te çalışan 270 polise stres durumlarını etkileyen 45 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the face of the innovations and challenges of contemporary life, there are many factors that positively and negatively affect the performance of the police officers in their working environments and the sports organizations that they are assigned. It is not the same as intervening large organizations where thousands of people come together. In large organizations, it is very important to act professionally and well-organized because, as a result of the weaknesses of the professional intervention and the organization, there may be situations that may result in the loss of many lives and property. Therefore, it is very vital that the security forces involved in sports organizations where police officers are assigned. In addition, in this study, age, gender, marital status, working unit were also considered. In order to conduct research on this subject, a literature review was conducted and a questionnaire consisting of 45 questions affects the stress conditions of 270 police officers working was applied in Gaziantep. Spss 22 program was used in the analysis of the data and, in order to evaluate values, One Way Anova (one-way analysis of variance) test was used according to the variability of demographic characteristics.