Art deco sanatında mücevher
Jewelry in art deco art
  1. Tez No: 846060
  2. Yazar: FATMAGÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Usta-çırak geleneğiyle binlerce yıldır var olan kuyumculuk sanatı üzerinde detaylı bir inceleme yapmak ve bu alanda yeterli bilgilerin olmayışı bu çalışmanın oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. Takının 40 bin yıllık ve kuyumculuğun 6 bin yıllık tarihi serüveni günümüze kadar gelmiştir. Tarih boyunca manevi inançlar, folklor, ekonomi, felsefe ve sanat akımlarının yansımaları takı üzerinde etkili olmuş; insanlığın tarihi gelişimiyle takı kültürü de çeşitlenerek zenginleşmiştir. Takının tarihi serüveninde kendine yer etmiş olan kuyumculuk sanatı değerli maden ve taşlardan takı ya da süs eşyası yapımını kapsar. Kuyumculuk ve mücevher tarihte birçok sanat akımının içerisinde yer almış, dönemin özelliklerine göre çeşitlenerek günümüze kadar gelmiştir. Bu çalışmada Art Deco sanatına ve bu sanat akımın içerisinde mücevherin yerine değinilmiştir. Art Deco sanatı, 1920'li yıllarda başlamış ve 1930'lu yılların sonlarına kadar popüler olmuş bir sanat akımıdır ve birçok farklı sanat dalını kapsar, mücevher tasarımı da bunlar arasındadır. Art Deco, 1920'li yıllarda Paris'te ortaya çıkmış ve birçok farklı sanat formunu bir araya getirerek, gösterişli ve geometrik şekilleri, renkli cam ve mermer gibi malzemeleri kullanarak çok renkli ve zengin bir estetik oluşturmuştur. Art Deco, dünya genelinde mimari, mobilya, el sanatları, grafik tasarım, giyilebilir aksesuarlar ve mücevher tasarımı gibi birçok farklı alanda yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Art Deco mücevher tasarımı, 1920'li ve 1930'lu yıllarda özellikle popüler olmuştur. Art Deco mücevheri, modern ve zarif bir görünüm sunar ve çok fonksiyonel bir tasarıma sahiptir. Bu mücevher tasarımları klasik antik yapıtların estetiğini yorumlayarak, modern bir yorum oluşturmuştur. Art Deco mücevheri, enstrümantal, caz ve diğer popüler müzik tarzları gibi kültür akımlarından da ilham almıştır. Art Deco mücevherleri, güncel teknolojinin etkisiyle, metal işlemeleri, cam ve plastik gibi farklı malzemeleri de kullanır. Art Deco mücevherleri, geometrik şekiller, çizgiler, kontrast renkler ve farklı malzemelerin birleşimi olarak tanımlanabilir Art Deco mücevher tasarımları, Art Deco tarzının kendine özgü bir tarzını yansıtır ve zamanın modern ve lüks ihtiyaçlarına cevap verir. Art Deco mücevher tasarımı, dünya çapında ünlü tasarımcılar tarafından da benimsenmiştir. Bu tasarımcılar, farklı malzemeleri ve teknikleri kullanarak, Art Deco tarzının güncel ve modern bir görünümünü yansıtmışlardır. Art Deco mücevheri, modern ve zarif bir görünüm sunar ve günümüzde hala popülerdir.
Özet (Çeviri)
A comprehensive examination of the art of jewelry-making, which has existed for thousands of years within the master-apprentice tradition, and the lack of sufficient knowledge in this field have laid the groundwork for this study. The 40,000-year history of jewelry and the 6,000-year journey of jewelry-making have reached us today. Throughout history, spiritual beliefs, folklore, economics, philosophy, and art movements have influenced jewelry, and the culture of jewelry has diversified and enriched alongside the historical development of humanity. The art of jewelry-making, established in the historical journey of jewelry, encompasses the crafting of jewelry and decorative objects from precious metals and gemstones. Jewelry and gems have been a part of various art movements throughout history, evolving and persevering in accordance with the characteristics of each era, up to the present day. This study focuses on the role of jewelry within the context of Art Deco art. Art Deco art emerged in the 1920s and remained popular until the late 1930s, encompassing various art forms, including jewelry design. Originating in Paris in the 1920s, Art Deco brought together diverse artistic forms, creating a colorful and rich aesthetic through lavish and geometric shapes, as well as the use of materials like colored glass and marble. Art Deco has been widely employed globally in various fields such as architecture, furniture, crafts, graphic design, wearable accessories, and jewelry design. Particularly, Art Deco jewelry design gained prominence during the 1920s and 1930s. Art Deco jewelry presents a modern and elegant appearance with highly functional designs. These jewelry designs reinterpret the aesthetics of classical antiquities to form a modern interpretation. Art Deco jewelry draws inspiration from cultural movements like instrumental, jazz, and other popular music styles. Due to the influence of contemporary technology, Art Deco jewelry incorporates various materials such as metals, glass, and plastic. Geometric shapes, lines, contrasting colors, and the fusion of diverse materials define Art Deco jewelry. Art Deco jewelry designs reflect the distinctive style of Art Deco and cater to the modern and luxurious needs of their time. Renowned designers worldwide have also embraced Art Deco jewelry design. These designers have reflected the contemporary and modern aspects of the Art Deco style by utilizing different materials and techniques. Art Deco jewelry offers a modern and elegant appearance and remains popular to this day.