Vicia canescens populasyonlarında izoenzim varyasyonu
- Tez No: 58032
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BATAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erzurum yöresinde yayılış gösteren Vicia canescens populasyonlarında, izoenzimler saptanmaya, tahrip olmuş ve doğal populasyonlar arasındaki genetik farklılık belirlenmeye çalışılmıştır. Altı enzim sistemi. 3 (Malat dehidrogenaz MDH, Shikimik dehidrogenaz SKDH, Peroksidaz PRX, a-Amilaz a-AMY, p-Amilaz 0-AMY, Polifenol oksidaz PPO) poliakrilamid slab jel elektroforezi kullanılarak analizlenmiştir. Kullanılan enzim sistemlerinde farklı modeller gözlenmiştir. Dimerik yapıya sahip olan birinci modelde; heterozigot bireyler üç, homozigot bireyler ise bir band taşımaktadır. Monomerik yapıya sahip olan ikinci modelde ise; heterozigot bireyler iki band, homozigot bireyler tek band taşımaktadır. Bütün populasyonlarda gözlenen, MDH-1, MDH-2, SKDH-1, SKDH-2, a-AMY-4, PRX-7 lokuslan için, heterozigotluk oranlan hesaplanarak, populasyonlann Hardy- Weinberg dengelerinden sapmalan (FIS, Fjj) önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, differences between natural and destructed populations of Vicia canescens growing around Erzurum province were determined by analysing isoenzymes of various enzymes. Poliakrilamid slab-jel electrophoresis was used in analyzing the isoenzymes of six enzyme systems (Malate dehyrogenase MDH, Shikimate dehyrogenase SHDH, Peroxidase PRX, a-Amylase a-AMY, (3-Amylase (3-AMY and Polyhenol oxidase PPO). Different enzymatic variation models were observed in used enzyme systems. Heterozigot individuals carry three bands in the first model having a dimeric structure while homozigot individuals carry only one band. In the second model having monomelic structure, heterozigot individuals carry two band while homozigot individuals carry only one band. For Loci MDH-1, MDH-2, SKDH-1, SKDH-2, a-AMY-4 and PRX-7 observed in all populations, it was found out that deviation of populations from Hardy- Weinberg had been very important (FIS, Yn, FST) by being calculated heterozigot rates.