Vicia canescens populasyonları arasındaki varyasyonun RAPD ve FAMEs ile analizi
The analysis of variation between populations of vicia canescens by RAPD ve FAMEs
- Tez No: 181463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLERAY AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Vicia canescens subsp. variegata'ya ait üç farklı populasyon arasındakibiyokimyasal ve genetik varyasyon FAMEs ve RAPD teknikleri ile araştırılmıştır.RAPD-PCR çalışması için toplam 14 primer denenmiş ve bunlardan 8 primerpolimorfik bantlar vermiştir. Herbir populasyon için biyokimyasal ve genotipikmesafeler hesaplanmış ve dendogramları çıkarılmıştır.Biyokimyasal değerlendirmelerin genotipik sonuçlarla uyum göstermediği gözlenirken,sonuçlar populasyonlar arası varyasyonun populasyonlar içerisindeki varyasyondandaha fazla olduğunu göstermiş ve bu durum gen akışı ve genetik sürüklenme ileaçıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, FAMEs and RAPD were used to investigate the pattern of biochemicaland genetic variation among and within three different populations of Vicia canescenssubsp. variegata. Fourteen primers were used for RAPD-PCR analysis and polymorphicbands were obtained with eight primers. Biochemical and genetic distances werecalculated for all populations studied at both RAPD-PCR and FAMEs methods andtheir dendograms were obtained.While observing biochemical evaluations are inharmonious with genetic evaluations;the results showed that genetic variation is much higher among populations of Viciacanescens than within populations and the situation has been explained with gene flowand genetic drift.