Кыргыз Республикасында социалдык камсыздандыруунун өнүгүшү жана проблемалары
Kırgızistan Cumhuriyeti'nde sosyal sigorta sektörünün gelişimi ve sorunları
- Tez No: 580349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURUSBEK ASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bağımsızlığı kazandıktan sonra Kırgız Cumhurieti sosyal ve ekonomi problemlerle karşılaşmıştır. Günümüzde Kırgızistan'ın sosyal güvenlik sorunları ülkenın en önemli problemlerden biridir. Bu problem gelişmiş ülkelerde gibi Kırgızistan'da da güncell bir konudur . Piyasa ekonomisine geçiş zamanynda yapısal reformlara ihtiyaç duyulmuştur. Bununla birlikte halkın sosyal güvenliği açısından için finansal varlıklaryn yetersizliği belirlenmiştir. Sosyal güvenlik, bugünden yarına yaşamın her safhasında karşılaşılabilecek sosyal riskleri yüklenmekte ve asgari düzeyde dahi olsa ayırım gözetmeksizin herkese yaşama garantisi vermektedir. Sosyal güvenlik alanında yükseltilmek istenen refah seviyesi, öncelikli olarak sosyal risklerin tümünün kapsama alınması üzerinde odaklanmış ve istenen sonuca zaman içinde ulaşılmıştır. İnsan ihtiyaçların ve istemlerinin doyumsuzluğu, özellikle emeklilik dönemlerinde daha müreffeh bir yaşam talebinin karşılanmasını kaçınılmaz kılmıştır. Kırgızistanda da sosyal güvenlik büyük öneme sahip olduğundan Emeklilik Fonunun rolü da büyüktür. Kırgızistan'da ve diğer gelişmekte olan ülkelerde emeklilik sisteminin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu tezde Kırgızistan bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkenin sosyal politikasının önemi açıklanarak yürüttüğü sosyal politikasının dezavantajları belirlenip onlaryn çözüm yalları sunulmuştur. Tezin birinci bölümünde halkın sosyal güvenliğinin teorik kısmı , finansal kaynaklar, gelişmekte olan ülkelerin tecrübesi ve onun ülkenin ekonomisi gelişmesindeki rolü açıklanmıştır. İkinci bölümde sosyal güvenliğinin hukuki yapısına bakılmıştır. Bununla birlikte Sosyal Fon bütçesi ve devlet bütçesi içinde sosyal güvenliğine giden harcamaların payı üzerinde analiz edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise Emeklilik Fonu birikim sisteminin sorunları , onların çözüm yolları sunulmuş ve sosyal güvenlliğin yoksulluğu azaltma çabaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays problem of the Social Welfare of Kyrgyz Republic is very important task of the country. This task is essential in Kyrgyzstan as in other developing countries. Because , the period of transition to market economy is carrying out a structure reform. But to realize a structure reform , there has not been enough inner reserve of the country. Therefore , the development of Social Welfare needs assistance of nongovernmental funds. The duty of each country is to increase the standards of the life for citizens. That is why the role of Pension Fund is important. We know the pension system in Kyrgyzstan is weak as in the other developing countries. The pension system of these countries has to increase and to improve. In the developed countries Pension Funds are transmitted to accumulation system, besides developed the nongovernmental pension system. In our dissertation we study the problems, prospects and developing ways of pension system. The aim of the work is defend and insure the social layers of population, to find way to solve the problems of Social Welfare of Kyrgyz Republic within market economy. Today the problem of pension is in bad situation. Therefore , the system of pension has to change and to pass new methods of reconstructions.