Üslûp ve muhatabın özellikleri açısından Hz. Peygamber'in diyalogları
Prophet's dialogues in terms of the wording and properties of the interlocutor
- Tez No: 580373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanı diğer varlıklardan farklı kılan özelliklerden birisi konuşma yeteneğidir. Bu çalışmada; Nebevî Sünnetteki karşılıklı konuşmalarda Hz. Peygamber'in uygulamış olduğu üslûbu incelemek ve günümüze yansımasını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Nebevî Sünnette, diyaloglara çok fazla yer verilmiş ve içinde geçen konular değişik üslûplarla dile getirilmiştir. Bu diyaloglar insanların Allah ile ve birbirleri ile olan ilişki ve iletişimlerini düzenleyen birçok örnek sunmaktadır. Bir giriş, üç ana bölüm ve bir sonuçtan oluşan çalışmamızda, giriş bölümünde araştırmamızın alanı, amaç ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde, araştırmamıza ışık tutacak kavram alanı, ikinci bölümde amaç ve ilkeler, üçüncü bölümde ise Nebevî Sünnette karşılıklı konuşmalarda üslûp ve peygamber-sahabe ilişkisi, konu, amaç ve ilkeler bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the features that make human beings different from other beings is the ability to speak. In this study; It was aimed to examine the style applied by the our propet in mutual conversations in the Sunni Sunnah and to reveal its reflection on the present day. In Nebevî Sunnah, dialogues which mean mutual conversations have been given a great deal of space and the subjects mentioned in different styles have been mentioned. These dialogues offer many examples of how people relate to God and to each other. In our study, which consists of an introduction, three main sections and a result, the area, purpose and method of our research are mentioned in the introduction. In the first part, the concept area to shed light on our research, the aims and principles in the second chapter, in the third chapter, the style and prophetic relationship in the conversation in the Sunnah Sunnah are discussed in the context of the subject, purpose and principles.