Mekki surelerde 'gösterin bakalım' ayetlerinin anlam alanı
The semantic field of the verses containing the expression 'show me' in the meccan surahs
- Tez No: 988764
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerim, insanlığa rehberlik eden, dünyada ve ahirette kurtuluşun anahtarı olan kusursuz bir kitaptır. Arap Yarımadası'nda edebî sanatların zirvede olduğu bir dönemde indirilmiş, o döneme kadar ki anlatım şekillerinden farklı ve özgün bir yapıya sahip olması nedeniyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Kur'ân-ı Kerim, tekdüze ve sıradan bir anlatımdan uzak; çoğu zaman sorular sorarak, örnekler vererek ve karşılaştırmalar yaparak muhatabını düşündüren, sorgulama yapmasını sağlayan etkili bir üsluba sahiptir. Bu çerçevede“Gösterin bakalım”ifadeleri de monoton bir anlatımdan uzak olarak muhatabı kanıt aramaya, etrafındaki varlıkları gözlemlemeye yönlendirir. Kur'an-ı Kerim'de geçen bu ifadeler, insanları düşünmeye, yaratılışın hikmetini anlamaya, kaînattaki düzenin arkasındaki ilahi gücü fark etmeye yönlendirir. Bu çalışmada, Kur'an-ı Kerim'de yer alan“ Gösterin Bakalım”ifadelerinin anlam alanlarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu ifadelerin yer aldığı ayetler; üslup özellikleri, hitap edilen muhatap grupları, tematik açıdan sınıflandırılması ve Türkçe meallere yansıma biçimleri açısından incelenmiştir.İlk bölümde, Kur'an-ı Kerim'in soru-cevap, mukayese, ikna, mücadele ve terğib-terhib gibi üslup özellikleri detaylı bir şekilde ele alınmış ve“gösterin bakalım”ifadelerinin bu üsluplar içerisindeki kullanımı analiz edilmiştir. İkinci bölümde, bu ifadelerin hitap ettiği muhatap grupları incelenmiştir. Hz. Peygamber, müminler, müşrikler ve önceki kavimler gibi farklı muhataplara yönelik olarak kullanılan bu ifadelerin daha çok düşünmeye sevk eden, inançlarını sorgulatan ve hakikate yönlendiren bir anlatım biçimi olduğu ortaya konulmuştur. Çalışma,“gösterin bakalım”ifadeleri, tevhid bilinci, kâinattaki düzen, verilen nimetler, ahiret şuuru gibi konular bağlamında incelenmiştir. İlgili ifadelerin, Kur'an'ın ana mesajlarını iletmede nasıl bir rol oynadığı ve hangi anlamlarda kullanıldığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is a flawless book that guides humanity and offers the key to salvation in both this world and the hereafter. It was revealed during a time when literary arts had reached their peak in the Arabian Peninsula, and it drew attention due to its unique structure, which differed from all previous modes of expression. The Qur'an avoids a monotonous or ordinary narrative; instead, it frequently poses questions, presents examples, and makes comparisons that compel the audience to reflect and engage in critical thinking. In this context, expressions such as“Show me, then”are also far from monotonous; they prompt the addressee to seek evidence and observe the world around them. These expressions in the Qur'an aim to lead people to contemplation, to understanding the wisdom behind creation, and to recognizing the divine power underlying the order of the universe. This study aims to identify the semantic fields of the expressions such as“Show me, then”as used in the Qur'an. The verses containing these expressions are examined in terms of their stylistic features, their addressed audiences, thematic classifications, and how they are reflected in Turkish translations. In the first chapter, rhetorical styles of the Qur'an—such as question-and-answer, comparison, persuasion, debate, and encouragement-warning—are discussed in detail, and the use of“Show me, then”expressions within these styles is analyzed. In the second chapter, the target audience of these expressions is examined. It is shown that such expressions, directed at different groups such as the Prophet, the believers, the polytheists, and previous nations, serve primarily to prompt reflection, encourage questioning of beliefs, and guide toward the truth. The study examines these expressions within the context of themes such as divine oneness (tawḥīd), cosmic order, divine blessings, and awareness of the afterlife. The research evaluates how these expressions function in conveying the core messages of the Qur'an and the meanings they convey.