Depresyon, panik bozukluk ve yaygın anksiyete bozukluğunun psikolojik sağlamlık/ dayanıklılık ile ilişkisi
Depression, panic disorder and general anxiety disorder's relation with resilience
- Tez No: 580399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı Depresyon, Panik Bozukluk ve Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Psikolojik Sağlamlık/Dayanıklılık ile İlişkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini İstanbul şehrinde özel muayenelere başvuru yapmış 25-50 yaş arası Depresyon, Panik Bozukluğu, Yaygın Anksiyete Bozukluğu tanısı almış kişiler oluşturmaktadır. DSM 5 tanı ölçütlerine göre Depresyon, Panik Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğu tanısı alan ve herhangi bir tanı almayan olmak üzere örneklem sayısı 254 kişidir. Katılımcıların; 206'sı (81,1%) kadın, 48 (18,9%)'i erkektir. Örneklemin yaş ortalaması 34,46'dır. Araştırmada veri elde edebilmek için 'Sosyodemografik Veri Formu', 'Beck Depresyon Ölçeği', 'Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)', 'Panik Bozukluğu Şiddeti Ölçeği (PBSÖ)', 'Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ)' kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanıldı. Katılımcıların anketteki sorulara verdikleri cevaplara ilişkin betimsel istatistiksel analizler yapıldı. Ölçeklerin güvenirlik analizi yapıldı. Ölçeklerin toplam skorları üzerinden Kolmogorov-Simirnov yöntemi ile ölçeklerin normallik sınaması test edildi. Kolmogorov-Simirnov normallik testi sonuçlarına göre, Normal dağılım gösterilen değişkenlerin karşılaştırılmasında parametrik testler (Bağımsız T testi, Tek yönlü ANOVA), Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin karşılaştırılmasında parametrik olmayan testler (Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi) kullanılarak değerlendirmeler yapıldı. Ölçekler arasındaki ilişki Spearman's rho korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiş olup, değişkenler arasındaki etkileşim regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The reason for this research is to analyse the relation between depression, panic disorder and general anxiety disorder with resilience. The universe of the research takes place with people in Istanbul at the age range of 25-50 who have applied for special examinations and have been diagnosed with depression, panic disorder and general anxiety disorder. According to DSM-5 diagrosis criteria, those with no diagnosis included the sample number is 254 people. The participants; gender 206 (81.1%) women, 48 (18.9%) men. The samples age range is on an average of 34.46. In order to recieve data on the research 'Sosyodemographic Parameter Form', 'Beck Depression Inventory', 'Beck Anxiety Inventory', 'Panic Disorder Severity Scale', 'The Resilience Scale for Adults' have been used. While the obtained symptoms are being evaluated for the data analysis SPSS 22.0 data packet programmer was used. Related to the answers given for the survey that were. Given by the participants descriptive statistics, analysis of reliability have been done for the scales. Over the overall score of the scales, the test of normality has been tested with the Kolmogorov-Simirnov method. According to the Kolmogorov-Simirnov normality test results those which Show change when compared to normal distribution parametric tests (Independent T Test, One Way ANOVA) those who don't Show change when compared to non normal distribution non parametric tests (Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis test) were used to evaluate. The relation within the scales were evaluated by Spearman's rho correlation factor and the interaction between the variable have been utilized with the regression analysis.