Otonom gemi seyrinde çatışmayı önleme algoritmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of collision avoidance algorithms in autonomous ship navigation
- Tez No: 580406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Mühendislik Bilimleri, Marine, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Otonom sistemler, küreselleşen dünya ve gelişen teknoloji ile hayatımızın her alanına daha fazla girmektedir. Dünya ticaretinin en önemli ayağı olan denizcilik sektörü de bu teknolojik gelişmelerden büyük oranda etkilenmektedir. Otonom gemiler de sürekli gelişen bu sektör için önemli bir köşe taşı olarak öne çıkmaktadır. Bu sistemler donanımsal ve yazılımsal olarak çeşitli yapılardan meydana gelirler. Birçok otorite tarafından otonom sistemlerin hem insan hatasını ortadan kaldırması hem de daha düşük maliyetlerle taşımacılık sağlaması beklenmektedir. Denizcilikte mevcut insanlı çalışma yapısından tam otonomiye geçiş için çeşitli aşamalar kat edileceği düşünülmektedir. Bu tez otonom gemilerin genel kontrol yapılarına ve konu ile ilgili yapılan çalışmalara genel bir bakış sunmaktadır. Ayrıca tezde hem denizde çatışmayı önleme tüzüğü kurallarına uygun hem de emniyetli geçişi sağlayacak kaçış rotası öneren bir algoritma sunulmuştur. Yönetsel insan olarak vardiya zabitinin davranışlarını örnek alan sistem için sınırlı rasyonel karar modeli esas alınmıştır. Algoritma bir tanesi yaşanmış bir tanesi hayali olan iki farklı senaryo ile test edilmiş olup, başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autonomous systems, with globalizing world and developing technology, are more involved in every aspect of our lives. The maritime sector, the most important pillar of world trade, is also greatly affected by these technological developments. Autonomous ships stand out as an important cornerstone for this continuously developing sector. These systems consist of various hardware and software structures. By many authorities, autonomous systems are expected to eliminate both human error and provide transportation at lower costs. It is thought that there will be various stages for transition from traditional manned structure to full autonomy in maritime. This thesis gives an overview of the general control structures of autonomous ships and the studies on the subject. In addition, an algorithm is proposed that provides an escape route that is appropriate to both the rules of the international collision regulations and safe passage. Bounded rationality model has been grounded on decisions of officer of watch as administrative man. The algorithm has been tested in two different scenarios, one of which has been taken from real life. Successful results have been obtained.