Busbar tabanlı dağıtım sistemlerinde işaret kalitesi analizi
An analysis of signal quality in busbar based distribution systems
- Tez No: 580409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ POLAT UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde yaşamımızın önemli bir parçası haline gelmiş olan birçok cihaz çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Bilgisayarlar, telefonlar, arabalar ve hayatımızı kolaylaştırmaya yardımcı olan pek çok aygıt ancak gerekli enerji sağlandığında işlevini yerine getirebilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikle bu tür hayatı kolaylaştıran cihazların sayısı ve çeşitliliği çoğalmakta, dolayısıyla gözlenen enerji tüketimi de günden güne artmaktadır. Tüketim taleplerinin karşılanabilmesi için iletim ve dağıtım şebekelerinde kablo ve busbarlar gibi çeşitli araçlar enerjinin üretildiği santrallerden son kullanıcılara kadar farklı akım ve gerilim değerlerindeki birçok noktada etkili olarak kullanılmaktadır. Klasik kablolara alternatif iletim araçlarından biri olan busbarlar elektrik enerjisinin taşınması ve dağıtımı için tasarlanmış prefabrik ve modüler bir sistemdir. Bu çalışmada klasik kablolar ile busbarlar birlikte değerlendirilmiş, busbarların klasik kablolara göre nem, sıcaklık değişimi gibi farklı fiziksel koşullardaki performansları incelenmiştir. Ayrıca endüktif, rezistif ve kapasitif karakteristikte özellik gösteren yükler için kablolar ve busbarlar deneysel koşullarda test edilmiştir. Deneysel koşullar haricinde kullanımda olan iki eşdeğer binada da akım ve gerilim değerleri hem bina ana panosu çıkışında hem de kat panosu girişinde ölçülerek busbar/kablo üzerindeki gerilim düşümleri gözlemlenmiştir. Bu tez kapsamında gerilim düşümleri, güç değişimleri ve THD değerleri ana başlıklar olarak incelenmiştir. Ek olarak eşdeğer busbar ve kablolar dayanma sınırlarının üst değerindeki bir akım değerinde belirli bir süre çalıştırılarak ısı değişimleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte kablo ve busbarlar için hat üzerinde belirli bir akım olması durumunda oluşan elektrik alan ve manyetik alan ölçümleri yapılarak sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, most of the devices which have various usage purposes have become an important part of our lives need extensive energy to operate. Computers, phones, cars, and many devices that help make our lives easier can only make life easier when the required energy is supplied. With the development of technology, the number and variety of devices that make life easier has increased and thus the more energy consumption is observed day by day. In order to meet consumption demands, various tools such as cables and busbars are used in the transmission and distribution networks from the power plants to the end users efficiently. Busbar, which is an alternative transmission conductor to conventional cables, is a prefabricated and modular system designed for the transmission and distribution of electrical energy. In this study, classical cables and busbars are evaluated together in different physical conditions such as humidity and temperature variations. Besides cables and busbars are tested by different loads, which exhibit inductive, resistive and capacitive characteristics in experimental conditions. In this thesis, mainly voltage drops, power changes and THD values are examined. In addition, an equivalent busbar and cables are operated under extensive (in the upper limit) current for cable and busbars, in which temperature variations are determined. Therewithal, electric field and magnetic field measurements are conducted for cable and busbars and these results are compared.