Aynı güçte ve potansiyel olarak uygun yerlerde kurulacak güneş ve rüzgar enerji santrallerinin maliyetlerinin analizi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of costs of solar and wind power plants to be installed at the same power and potentially suitable locations
  1. Tez No: 580410
  2. Yazar: TUĞBA ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK KÜLTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Nüfusun artması, sanayileşme, teknolojinin gelişmesi, refah seviyesinin yükselmesi ile birlikte artan enerji tüketiminin fosil kaynaklar ile karşılanması, çevreye ciddi zararlar vermektedir. Bunların başında küresel ısınma ve sera etkisi gelmektedir. Konvansiyonel kaynaklarının rezervlerinin sınırlı olması, ülkenin enerjide dışa bağımlı olmasına sebep olup, ülke ekonomisine zarar vermektedir. Konvansiyonel enerji kaynaklarının kullanımının hem ülke ekonomisine, hem ekosisteme verdiği zararları aza indirmek için yenilenebilir, yakıt maliyetinin olmadığı temiz enerji kaynaklarına yönelim olmuştur. Bu çalışmada, uygun yerlerde kurulacak yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi ile kurulan enerji santrallerinin maliyet analizi yapılarak, hangi enerji santralinin daha ekonomik olacağı belirlenip, bu konuda yatırım yapmak isteyenlere fikir verebilecektir.
Özet (Çeviri)
Increasing population, industrialization, development of technology, increasing the level of welfare and increasing the energy consumption with fossil resources, cause serious damage to the environment. These include global warming and greenhouse effect. The limited reserves of conventional resources cause the country to be dependent on foreign energy and harm the economy of the country. In order to minimize the damage caused by the use of conventional energy sources both to the country's economy and to the ecosystem, there has been a tendency towards renewable energy sources and clean energy sources. In this study, the cost analysis of the power plants built with solar and wind energy from the renewable energy sources to be established in appropriate places will be made, and it will be determined which power plant will be more economical and give ideas to those who want to invest in this subject.