Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır düşüncesinde yaratılış bağlamında ıstıfâ ve tekâmül kavramları
Concepts of istifa and tekamul in the context of creation in Elmalili Thought
  1. Tez No: 580412
  2. Yazar: HÜSEYİN AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET İSA YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır kâinâtın, ilk yaratılışı esnasında ve sonrasındaki süreçlerde, tedrîcî bir şekilde sürekli olarak gelişim gösterdiğini ifade etmiştir. O, bu gelişim olgusunun kendisiyle yürürlükte olduğu kanuna ıstıfâ kanunu ismini vermiş ve bu kanun neticesinde varlıkların tekâmül ettiklerini söylemiştir. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, İslâmî ilimlerin hemen her alanında ciddi bir birikime sahip olmakla birlikte, çağdaşı olan pek çok ilim adamının aksine Batı düşünce dünyasını ve oradaki yeni gelişmeleri de yakından takip etmiştir. Onun bu çift yönlülüğü, pek çok konuda olduğu gibi ıstıfâ kanunu neticesinde gerçekleşen tekâmül olgusu hususundaki görüşlerinde de kendisini göstermiştir. Elmalılı'nın bu husustaki görüşleri incelendiğinde, kendisinden önceki Müslüman ilim adamlarının belli bazı görüşlerinden etkilendiği anlaşılmaktadır. Yine o, tekâmül olgusunun Batı'da on sekizinci yüzyıldan sonra nazariyeye dönüşen şeklini de incelemiş ve bu nazariyeyi bazı bilimsel gerekçeler ile reddetmiştir.
Özet (Çeviri)
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır states that the universe has been continuously developing since its initial inception in a progressive fashion. He termed this progression,“The Law of Selection (qanun al-istifa)”, and as result of this phenomenon, every living being has evolved. Elmalılı was deeply grounded in all fields of Islamic intellectual thought, however unlike his contemporaries, he also closely followed Western intellectual thought and its latest developments. This duality, as in many other issues, was reflected in his views concerning the phenomenon of evolution. When Elmalılı's views on this issue are examined, it is understood that he was influenced by the views of Muslim scholars who preceded him. He also examined the western theory of evolution, which was formulated after the 18th century, and rejected it based upon scientific grounds.