Dijital ortamda ekslibris sanatının gelişimi ve önemi ile sanatçı Martin R. Baeyens' in eserleri ve temsiliyeti
The development and iimportance of the art of exlibris on the digital platform with the works and representation of Martin R. Baeyens
  1. Tez No: 580411
  2. Yazar: YURDUŞEN KONANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
''Dijital Ortamda Ekslibris Sanatının Gelişimi ve Önemi ile Sanatçı Martin R. Baeyens' in Eserleri ve Temsiliyeti'' bu çalışmanın temel amacı; nitel veri toplama yöntemlerinden, doküman incelemesi yoluyla ekslibris sanatının genel özelliklerini, hızla ilerleyen teknoloji ve dijital platformdaki pozisyonuyla sanatçı Martin R. Baeyens' in Ekslibris sanatına olan katkılarını temsiliyetini ortaya koyarak, elde edilen bulgular ve yapılan önerilerle bundan sonra yapılacak bilimsel çalışmalara kaynak oluşturmaktır. Bu araştırma dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekslibris sanatıyla ilgili kuramsal temeller ve literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde araştırmaya giriş yapılarak; ortaya konan problem, konuyla ilgili sınırlamalar, araştırmanın amacı ve önemi belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ekslibrisin tanımı ve genel işlevi ile tarihçesi ifade edilip, ekslibris baskı tekniklerinde kullanılan semboller belirtilerek görsellerle desteklenmiştir. Ekslibris koleksiyonculuğu ve bu konuyla ilgili ekslibris değiş tokuş mektubu incelenmiş, ekslibris sanatıyla ilgili kurum ve kuruluşlar incelenerek tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde dijital teknolojinin sanat alanındaki etkileri ve ekslibris üretiminde kullanılabilirliği incelenmiş ve görsellerle desteklenmiştir. Beşinci bölümde Belçikalı sanatçı Martin R. Baeyens ile yapılmış olan; yüz yüze görüşmeler, telefon ve e-mail iletişimleri ile toplanan verilerle hazırlanmış olan biyografi, eser incelemeleri ve sanatçı analizi yapılmıştır. Altıncı bölümde Yurduşen Konanç' a ait etkinlikler, baskı resim ve ekslibris çalışmalarına yer verilmiştir. Yedinci bölümde araştırmada kullanılan yöntem yer almaktadır. Sekizinci bölümde araştırmada elde edilmiş olan bulgular ve yorumlar ifade edilmiştir. Dokuzuncu bölümde yine araştırmayla ilgili sonuçlar ve öneriler verilmiştir. Sonuç olarak; çağının tüm baskı tekniklerini uygulama sahasında kullanan ekslibris sanatı da diğer sanatlar gibi, teknolojinin hızlı gelişmesi karşısında teknik ve uygulama alanlarında değişimler göstermiş olup, geleneksel ve teknolojik disiplinlerin entegrasyonunda baskı resim sanatçısı Martin R. Baeyens bu değişimin şekillenip bir kimlik kazanmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
''The development and importance of the art of exlibris on the digital platform with the works and representation of Martin R. Baeyens.'' The main purpose of this research is to create a source for scientific studies by means of the general characteristics of the art of exlibris through the analysis of documents from the qualitative data collection methods, the historical development process, the technical characteristics and the technology and the position on the digital platform. This research consists of nine chapters. In the first chapter, theoretical foundations and literature search about the art of exlibris were made. In the second part of the research; the problem, the limitations and the purpose and the importance of the research are stated. In the fourth chapter, with the definition and general function of exlibris and its history, the symbols used in the exlibris printing techniques were supported with visualizations. Exlibris collecting and exlibris exchange letter were examined and the institutions and organizations related to exlibris art were examined and determined. In the fifth chapter, the effects of digital technology in the field of art and its usability in exlibris production are examined and supported by visuals. In the sixth chapter, the Belgian artist Martin R. Baeyens; face to face interviews, phone and e-mail communication with the data collected by the biography, artwork analysis and artist analysis was made. In the seventh chapter, the activities and exlibris works of Yurduşen Konanç are included. In the eighth chapter, the findings and comments obtained in the research were expressed. In the ninth section, results and recommendations related to the research are given. The art of exlibris, which uses all the printing techniques of his time in the field of application, has changed in the fields of technique and application in the face of rapid development of technology, like other arts, and printmaking artist Martin R. Baeyens contributed to this change in integration of traditional and technological disciplines.