Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın fıkhi görüşleri
Elmalili Muhammed Hamdi Yazır's views on Islamic law
  1. Tez No: 280732
  2. Yazar: SELVİNAS ÜZÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hamdi Yazır Elmalı'da 1878 yılında doğmuştur. İlk eğitimini Elmalı'dan alan Hamdi Yazır, daha sonra İstanbul'a gitmiş ve orada Kayseri'li Hamdi Efendiden icazet alarak eğitimini tamamlamıştır. Mektebini Nüvvabı birincilikle bitiren Hamdi Yazır'ın çeşitli memurluklarda bulunmuş, farklı düzeyde medreselerde mantık, felsefe, hukuk, hukuk usulü ve evkaf dersleri vermiştir.Antalya mebusu olarak Meclis-i Mebusan'a giren Hamdi Yazır Ferit Paşa Hükümetinde Evkaf Nazırlığında bulunmuş, vakıflar hakkında bir de kitap telif etmiştir.Kazandığı ilmi birikim ve tecrübe ile hayatının son döneminde kaleme aldığı ? Hak Dini kur'an Dili? adlı tefsir çalışması edebiyattan,/ belagattan felsefeye/ kelama, hadisten fıkıha, İslam Tarihine, mezhepler tarihine, sosyolojiye varana kadar bir çok ilim dalına vakıflar.Doğru metodla ve disiplinli çalışıldığı takdirde fıkıh her çağın ihtiyaçlarını karşılayabileceğini savunan Hamdi Yazır, yeri geldiği zaman tefsirinde kendi özel düşüncesini söylemekten çekinmemiştir.Her teceddüdün tekamül anlamına gelmeyeceğini çok iyi bilen merhum, muhkem nasslar karşısında içtihadın toplumu helake sürükleyici bir felaket olacağını hatırlatmıştır.Elmalılı, HAnifilerin metodunu benimsemiş olmakla beraber zaman zaman bu çizginin dışına çıktığı da olmuştur. Biz çalışmamızda bunu örneklerle açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Hamdi Yazır was born in elmalı in the year of 1878. He went to primary school in Elmalılı, and after wards went to İstanbul. He completed his education there qith complusion from mas was fonud in a variety of offical emplopment. He gave philosophy, low methosd and associations.In each priod of his life he was ona with students and boks and didnt give up on his resarch. Hamdi yazır haring enjoyment beeing in deep thougths had post away in the year 1942 in İstanbul.With the collection an experience of his knowledge, in his last period of tme, what he look in translation in the name of studying from Hadith to Jurisprudence İslamic historiy, denomintarion history, and up to socology which he had the containing of knowledge of braches.Hamdi yazır, who claimis; provided that you use the correct methodond work in discipline, İsla Justice confidently explamed his own opinion.Although elmalı folluvs the Hanafi metod in general, he mometimes goes out of thes metod. We have tried to expound this point in our study.