Şiddete giden radikalizmin psikososyal incelemesi
Psychosocial investigation of radicalism leading to violence
  1. Tez No: 580442
  2. Yazar: MURAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde artık global bir tehdide dönüşen terörün, tanımlamaları arasındaki farkın terörist açısından avantaja dönüştüğüne şahit olunmaktadır. Terörün tanımları ile bunlar arasındaki bakış açısı farklılıklarını uzun uzadıya açıklamak, yeni bir takım tümevarımlar gerektireceğinden, öncelikle içine herhangi bir felsefi açıklama katmadan, düz bir mantıkla (her şeyden önemlisi, ideolojik akrabalık dürtüsüyle hareket etmeden) yöneticilerinin bencil ideolojik tutkuları doğrultusunda“sivilleri - resmileri”(ayırmadan) öldüren, parçalayan, katleden, tehdit eden, korkutup sindirmeye çalışan vahşet mantığının“terörizm”, bunları gerçekleştirenin de terörist olduğunu kabullenmelidir.“x savaşçısı”vb. hiçbir tanımlamayı hak etmeyen terörün, karanlık yüzüyle terör örgütlerinin tipik bir özelliği olan legal illegal geçişkenliğinin avantajlarını kullanarak, gerçekleştirdiği vahşete karşı net bir tanımlama ve aynı netlikte kararlı bir duruş gerekmektedir. Bu tez, ideolojileri farklı da olsa; kuruluş, amaç, örgütlenme, faaliyet ve stratejik felsefeleri yaklaşık düzeyde benzer olan terör örgütlerine, direkt ya da dolaylı şekillerde hizmet edenleri bu yola iten nedenselliklerin analizlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In todays' world, differences in the definition of terrorism, which has become a global threat, offer plenty of advantages in favor of the terrorists themselves. Since in depth explanations between different definitions of terrorism and their perspectives require a series of novel inductive reasonings, it should be accepted, without any further philosophical explanations, but with only plain sight, (above all, without the motivation of ideological kinship impulses) that terrorism is the violent act that intimidates, threatens, divides, frightens, and kills both civilians and servicemen in accordance with their leaders' selfish ideological passions and terrorist is the one who is involved in any of these acts. Terrorism should never refer to vague terminology such as“freedom fighter”and deserves a globally accepted, clear definition against the cruel acts carried out by means of the concealed advantages of legal-illegal transition which is a typical characteristics of terror organizations. In this thesis, reasons for those who directly or indirectly serve and support terror organizations which, despite ideological differences, have common philosophies with respect to establishment, purpose, organization, operation and strategy have been analyzed.