The perception of organic apparel and its effect on the purchase behavior of consumers
Organik giyim algısı ve tüketici satın alma davranışına etkisi
  1. Tez No: 580441
  2. Yazar: ZERRİN EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, Türkiye'deki organik giysilerle ilgili tüketici davranışları ve tutumları üzerine bir çalışmadır. Bu tezin amacı, Türkiye organik tekstil piyasasına genel bir bakış açısı sunmak ve tüketicilerin organik tekstil ürünlerine yönelik davranışlarını ve tutumlarını keşfetmektir. Araştırmada organik hazır giyim ürünlerine yönelik davranışları ve müşterilerin satın alma niyetlerini incelemek için Planlı Davranış Teorisi (TPB) kullanılmıştır. Süreçte çalışma, satın alma davranışını etkileyen temel dış ve iç sosyal faktörleri, tüketici karar alma sürecini ve organik tekstil tüketici profilini keşfetmeyi amaçladı. Sonuçta organik giyim tüketimini motive eden faktörlerin yanı sıra organik satışların büyümesini sınırlayan engellerin de ortaya çıkması beklenmektedir. Araştırma amaçlarına ulaşmak için birincil ve ikincil veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. İkincil verilerin ana kaynakları raporlar, anketler, araştırma enstitüleri web siteleri, yayınlanmış kitaplar, çevrimiçi dergiler ve bildiriler gibi farklı çevrimiçi kaynaklardan toplanmıştır. Birincil veriler hem nitel hem de nicel yarı yapılandırılmış anket yöntemleri ve anket araçları kullanılarak elde edilmiştir. Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden 400 tüketiciden gelen yanıtlar online bir anketle toplanmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre algılanan faydalar, algılanan riskler, algılanan tüketici etkinliği, moda karşıtı tutum ve yeşil tüketim değerleri organik giyime yönelik tutumlara önemli ve olumlu katkı sağlamıştır. Araştırma bulguları ayrıca tutum, sübjektif norm ve algılanan davranış kontrolünün tüketicinin organik giysilerle ilgili satın alma niyeti üzerinde olumlu ve öğrenci olma durumunun ise tüketicinin organik giysilerle ilgili satın alma niyeti üzerinde olumsuz etkisini de ortaya koymaktadır. Niyetlerin ise organik tekstil ürünleri satın alma davranışlarını pozitif etkilediği görülmüştür. Son olarak, sık sık internet üzerinden alışveriş yapma öncesinin de, organik tekstil ürünleri satın alma davranışı üzerinde olumsuz etki yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the topic of consumer behavior and attitude concerning organic apparel in Turkey. The purpose of this thesis is to present an overall view of Turkish organic textile market and to discover consumers' behavior and attitude towards organic textile products. In the research, Theory of Planned Behavior (TPB) was used to examine behaviors toward organic apparel products and purchasing intentions of customers. In the process, the study sought to understand the main external and internal social factors that influence purchase behavior, consumer decision making process, and explore organic textile consumer profile. The result will also present the factors that motivate organic apparel consumption as well as the barriers that limit the growth of organic sales. To fulfill the research objectives, primary and secondary data collection methods have been utilized. The main sources of secondary data were collected from different online sources such as reports, surveys, websites of research institutes, published books, online journals and papers. The primary data has been gained by utilizing both qualitative & quantitative methods of semi-structured questionnaire and survey instruments. Responses from 400 consumers from seven different regions of Turkey and various occupations were collected with a questionnaire. According to our research results, perceived benefits, perceived risks, perceived consumer effectiveness, anti-fashion attitude and green consumption values had significant and positive contribution to attitudes towards organic apparel. Research findings also confirm the positive influence of attitude, subjective norm and perceived behavioral control and negative influence of the occupation of being student on consumers' intention regarding organic apparel. Their intentions, in turn, were also seen to affect their green purchase behavior. Frequent online shopping behavior was also a significant antecedent which had negative impact on purchase behavior.