Ağ toplumu bağlamında enformasyon altyapısının değişen yayıncılık ortamlarına etkileri
The influence of information sub-structure on contemporary publishing settings in the contects of network community divisions
- Tez No: 580452
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KURUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Teknolojide yaşanan hızlı değişim her halanda olduğu gibi iletişim alanında da kendisini göstermiş ve iletişim sektörünü de biçimlendirmiştir. Bu biçimlendirme sürecinde kitle iletişim araçları da dönüşüme uğramıştır. Mevcut çalışma ile teknolojik transformasyonun televizyon yayıncılığına dair etkilerinin vurgulanması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde endüstri toplumundan enformasyon toplumuna geçiş, ağ toplumunun oluşum süreci ve ağ toplumuna etki eden teknolojik faktörlerden bahsedilmektedir. Bahsedilen faktörlerin, ağ altyapısını oluşturmada ne gibi rolleri üstlendiği açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde elektronik teknolojilerle birlikte veri kavramının ortaya çıkışı, veriye dayalı iletişim biçimi ve enformasyon teknolojilerinin günlük yaşam pratiğine etkileri ile enformasyona dayalı yeni yayıncılık ortamları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise ortaya çıkan enformasyonun depolanması, veri merkezleri ve veri merkezlerinin Türkiye'deki durumu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid change in technology has shown itself in the field of communication as well as in every field and has shaped the communication sector. In this process, mass media has also been transformed. This study purposed to emphasize the effects of technological transformation on television broadcasting. In the first part of the study, the transition from the industrial society to the information society, the formation process of the network society and the technological factors that affect the network society are summarized. The role of these factors in building the network infrastructure is explained. In the second part of the study, the emergence of data concept with electronic technologies, data-based communication style and the effects of information technologies on daily life practice and information-based new publishing environments are reviewed. In the third part of the study revealed storing the information, the situation in Turkey of data centers and data centers are discussed. The fourth and final part of the research for the given channel exceeds the property owner interviews with technical managers of the largest media group in Turkey of the study and the data obtained from these interviews were analyzed. In the conclusion, the effects of new communication technologies on television broadcasting have been determined.