Antitrombotik ilaç kullanımının gastrointestinal kanama üzerine etkisi
Gastrointestinal bleeding of the using of Antithrombotic drug
  1. Tez No: 580464
  2. Yazar: GAMZE SERİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DİŞİBEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerden biri arteriyel ve venöz trombozdur. Trombüs oluşumunu engellemek için her geçen gün antitrombotik ilaç kullanımı artmaktadır. Antitrombotik ilaçların en bilinen ve korkulan yan etkisi kanamadır. Bu retrospektif çalışmada GİS kanaması ile başvurup antitrombotik tedavi alan(grup 1) ve almayan (grup 2)hastaların klinik, laboratuvar ve endoskopik özellikleri,yoğun bakım ihtiyacı,eritrosit replasman tedavisi,hastanede kalış süresi,tekrar kanama,izlemde gelişen morbidite ve mortalite oranların saptanması ve her iki grubun karşılaştırılması; mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörlerin saptanması ve bu bulguların literatür verileri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Ocak 2014 ve Ocak 2018 tarihleri arasında GİS kanaması başvuran 290 tanesi antitrombotik tedavi alan(grup 1),209 tanesi anitrombotik tedavi almayan(grup 2) olmak üzere toplam 499 hasta alınmıştır. Çalışmaya kronik karaciğer hastalığına ve/veya portal hipertansiyona bağlı varis kanaması geçiren hastalar dahil edilmemiştir.Olguların grup 1 de %62.3'ü, grup 2 de %58.9'ü erkek olup; yaş ortalamaları grup 1 de 74, grup 2 de 70 olarak bulunmuştur.Gis kanaması ile başvuran olguların kanama yerleri sınıflandırıldığında; üst Gis kanama grup 1 de %65 grup 2 de %68, alt Gis kanama grup 1 de %10 grup 2 de %14.8 olarak tespit edilmiştir. Olguların grup 1 de %10,grup 2 de %3.8 inde kanama odağı tespit edilememiştir. Hastane başvuru şikayeti grup 1de hemotekezya iken grup 2 de hematemez olarak bulunmuştur. Her iki grupta da en sık endoskopik bulgu olarak peptik ülser tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thrombos is the most important cause of the mortality and morbidity, consequently using anti-thrombotic drugs is increasin every passing day.The most known side effects of antithrombotic drugs is bleeding.We wanted to point out the clinical, laboratory, endoscopic results and compare the parameters, and also we wanted to determine; need of intensive care, erythrocyte suspension replacement, lenght of hospitalization, re-bleeding and among the patients presenting with GİS bleeding, which also divided into two groups according to the use of antithrombotic therapy; who does use antithrombotic therapy (group 1) who does not use antithrombotic therapy (group 2).We have aimed to point out and compare; the mortality and morbidity rates which occurs during the folllow up.We have also aimed to determine the parameters and compare these parameters with literature data which are affecting mortality and morbidity.A total of 499 patients, 290 of whom in group 1 and 209 of them group 2, were admitted to the study between 2014 and 2018 with GIS bleeding.(Without varicose vein hemorage).62.3% of the patients in group 1, 58.9% in group 2 were male and the mean age was 74 years in group 1 and 70 years in group 2.When bleeding sites of patients hospitalized with GIS bleeding were classified;upper gis bleeding was 65% in group 1 and 68% in group 2,lower Gis bleeding was %10 in group 1 and %14,8 in group 2.There was no GIS bleeding locus in 10% in group 1 and 3.8% in group 2.Complaints of hospital admissions were found in group 1 as hematochezia and group 2 as hematemesis.Peptic ulcer was the most common endoscopic finding in both groups.