Malignite ve varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda yeni nesil oral antikoagülan kullanım sıklığı ve prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency and their effects on prognosis of use new generation oral anticoagulants in patients with non-malignancy and non-variceal upper gastrointestinal system bleeding
- Tez No: 844443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Oral antikoagülan (OAK) ilaçlar; atriyal fibrilasyon (AF), venöz tromboemboli (VTE), pulmoner tromboemboli (PTE), mekanik kalp kapağı ve bazı hiperkoagülabilite durumlarında profilaksi veya tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Son yıllarda vitamin K antagonistlerine (VKA) birçok açıdan üstünlük sağlayan yeni oral antikoagülanların (YOAK) kullanım sıklığı giderek artmaktadır. Bu ajanların tamamı gastrointestinal sistem (GİS) kanaması için risk oluşturmaktadır. Çalışmamızda malignite ve varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda yeni nesil oral antikoagülan kullanım sıklığını ve prognoza etkisini belirlemeye çalıştık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Gastroenteroloji birimlerinin servislerinde ve/veya yoğun bakım ünitelerinde 18.04.2019 ile 01.06.2022 tarihleri arasında endoskopik olarak tanı konulmuş malignite ve varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalar dahil edildi ve retrospektif olarak incelendi. Hastalar yeni oral antikoagülan kullananlar ve kullanmayanlar olarak sınıflandırılıp; yaş, cinsiyet, toplam hastaneye yatış gün sayısı, yoğun bakım yatış gün sayısı, başvuru anındaki sistolik kan basıncı, başvuru anındaki diyastolik kan basıncı, başvuru anındaki nabız, majör komorbid hastalıklar, kullanılan ilaçlar, forrest skoru, rockall skoru, glasgow-blatchford skoru, eritrosit süspansiyonu replasmanı (ünite) ve mortalite açısından karşılaştırıldı. Yeni oral antikoagülan kullanan hastalar aynı kriterler açısından“varfarin kullananˮ ve ”antitrombosit kullanan'' hastalar ile de karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 209 hastanın 55'i (%26,3) kadın, 154'ü (%73,7) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 60,32± 0,25 (18-100) idi. Hastaların 16'sında (%7,7) YOAK kullanımı mevcuttu. Tüm hastaların 13'ünde (%6,2) mortalite gelişti ancak, YOAK kullanan hiçbir hastada mortalite izlenmedi. İleri yaş, komorbidite varlığı, hipotansiyon ve taşikardi mortalite artışı ile ilişkili saptanırken; YOAK kullanımı mortalite artışı ile ilişkili değildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Oral anticoagulant drugs; it is used for prophylaxis or treatment in atrial fibrillation (AF), venous thromboembolism (VTE), pulmonary thromboembolism (PTE), mechanical heart valve and some hypercoagulable conditions. In recent years, the frequency of use of new generation oral anticoagulants (NOACs), which are superior to vitamin K antagonists (VKAs) in many respects, has been increasing. All of these agents pose a risk for gastrointestinal system (GIS) bleeding. In our study, we tried to determine the frequency of use of new generation oral anticoagulants and their effect on prognosis in patients with malignancy and non-variceal upper gastrointestinal tract bleeding. Materials and Method: Patients with endoscopic diagnosis of nonmalignancy and non-variceal upper gastrointestinal system bleeding between 18.04.2019 and 01.06.2022 in Diyarbakır SBU Gazi Yaşargil Training and Research Hospital Internal Medicine and Gastroenterology units or intensive care units were included in the study and retrospectively analyzed. The patients were classified as those who use new oral anticoagulants and those who do not; age, gender, total number of hospitalization days, intensive care unit hospitalization days, systolic blood pressure at admission, diastolic blood pressure at admission, heart rate at admission, major comorbid diseases, drugs used, forrest score, rockall score, glasgow-blatchford score, erythrocyte suspension replacement (unit) and mortality criterias was compared in terms of. Also patients using new oral anticoagulants were compared with patients using“warfarin”and“antiplatelet”in terms of the same criterias. Results: In our study, 55 (26.3%) of 209 patients were female and 154 (73.7%) were male. The average age of the patients was 60.32 ± 20.25 (18- 100). 8 of the patients (7.7%) were using NOACs. Mortality occurred in 13 (6.2%) of the patients, but no mortality was observed in any patient using NOACs. Advanced age, presence of comorbidities, hypotension (systolic blood presure