Kitâbu'l- Hurûf'dan hareketle Fârâbî'de dil düşünce ve mantık ilişkisi
Through the book of Kitab-ul Huruf, The relationship between language, thinking and logic in Fârâbî
  1. Tez No: 580472
  2. Yazar: BETÜL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Fârâbî'nin Kitabu'l-Huruf adlı eseri baz alınarak; dil, düşünce ve mantık konuları ve bunların birbirleriyle olan ilişkisi incelenmektedir. Bu çalışma giriş bölümü, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölümde İslam Felsefesinin kurucu metni olarak Fârâbî'nin İlimlerin Sayımı adlı eserin tahlili yapılmıştır. İkinci bölümde Fârâbî'nin Hayatı, Eserleri, İlmi Kişiliği ve İlimleri Tasniflemesi hakkında bilgi verilmiş-tir. Üçüncü bölümde ise Fârâbî'de Dil, Düşünce ve Mantık İlişkisi alt başlıklar halinde; Kavramsal Temellendirme, Fârâbî'de Dil Kavramı, Fârâbî'de Akıl ve Düşünce Kavramı, Fârâbî'de Mantık Kavramı, Mantık İlminin Tarihi, Mantık – Gramer İlişkisi, Fârâbî'nin Felsefe Kurgusunda Dil, Düşünce ve Mantık İlişkisi,Fârâbî'de Dil ve Gelişimi, Fârâbî'de Düşünce ve Gelişimi ve son olarak Fârâbî'de Mantık ve Felsefe İrtibatının Kurgulanışı98 şeklinde incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise bireyin akıl ve ruh sağlığının korunması ve gelişmesi bağlamında, dil, düşünce mantık ilimlerinin ifade ettikleri 1anlama dikkat çe-kilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the Fârâbî's Kitabul Huruf book, language thinking and logic issues and their relationship with each other are examined. This study consists of three section and result as well as the Introduction section. In the first chapter, as a fo-unding text of Islamic philosophy, Fârâbî's Counting of Sciences work has been analy-zed. In the second chapter, informations about Fârâbî's life, Works, scientific persona-lity, and assorting of science has been given. In the third chapter, it has been examined as language, thinking and logic relations in Fârâbî in sub-headings, conceptual basics, language concept in Fârâbî, mind and thinking concept in Fârâbî, logic concept in Fârâbî, the history of logic science, grammar and logic relations, In the philosophy fic-tion Fârâbî's relations between language, thinking and logic, language and its develop-ment in Fârâbî, and lastly constructing the connection of logic and philosophy fiction. In the last chapter, in the context of the protection and development of the mind and men-tal health of an individual, expressing meaning of language, thinking and logic sciences have been pointed out.