منهج العلامة ناصر سبحاني في تفسير القرآن الكريم
Menhecu'l-Allame Nâsır Subhânî fî Tefsîri'l-Kur'ani'l-Kerîm Allame Nasır Sübhanî'nin Kur'an tefsirindeki metodu
- Tez No: 667050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OTHMAN SAEED HOURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tefsir ilmi, Yüce Allah'ın Kitabı'nı inceleyen bir ilim dalı olması hasebiyle en faydalı ilimlerden biridir. Âlimlerin bu ilimde kullandıkları metotlarının çeşitliliğiyle birlikte, her birinin Kur'ân'ın hazinelerinden yeni birşey keşfettiğini görmekteyiz. Allâme ve müfessir Nâsır Subhânî, hayatını Allah'ın Kitabı'na hizmet etmeye adayan alimlerden biri olmasına rağmen onun tefsirdeki yöntemi tefsir ilmi ile iştigal edenler arasında pek bilinmemiştir. Bu nedenle araştırmacı,müfessirin tefsirini ;“Allâme Nâsır Subhânî'nin Kur'ân Tefsirindeki Metodu”başlığı altında tahllî bir yöntemle kaleme alma ihtiyacı hissetmiştir. Buna binaen araştırmacı, mukaddime'den sonra müfessirin hayatını zikretmiştir. Bu başlık üç kısma ayrılmaktadır:“ Hayatı ve Yetiştiği İlmi Ortam”,“ Eserleri”,“Şahsiyeti, Fikri ve Reformist Gayreti, Hapise Atılması, Şehit Edilmesi ve Âlimlerin Övgüsü”. Ardından çalışma iki bölüm ile devam etmektedir; Birincisi:“Müfessirin Kur'ân Tefsirindeki Yöntemi Bu kendi içinde ”Rivâyet Tefsiri“, ”Dirâyet Tefsiri“ ve ”Dil“ olmak üzere üç alt başlığa ayrılmaktadır. Ayrıca her bir alt başlık altında da yine alt başlıklar vardır. İkincisi: ”Müfessirin Kur'ân'I Tefsir Ederken Takip Ettiği Metod“ dur. Bu da iki alt başlığa ayrılmaktadır.”Sûre mukaddimelerin Açıklanması“ ve ”Sure Makta'larının Tefsiri". Diğer taraftan her bir başlık altında da konular yeterince işlenmiştir. Tez araştırmacının çalışma sırasında ulaştığı en önemli sonuçlar ile sona ermektedir. Ulaşılan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Müfessir, rivâyet tefsiri yönteminde Kur'ân'I Kur'ân ile tefsir etmiş, kıraatlere önem vermis, sahih hadisleri delil olarak getirmiştir. Ancak müfessir sahabe ve tabiun'dan nadiren rivâyette bulunmuş ve isimlerini de zikretmemiştir. Nesih konusunu ince bir şekilde analiz eder ve şartlara göre neshin tekraren vuku bulabileceğini söyler. Müfessir, dirâyet tefsiri ile ilgili olarak da; Aklî delillere yer verir, şeriata uygun olarak mantık yürütür, istidlâl ve istinbât usûllerine de değinir.Bunların yanısıra İsrâliyyât'tan da hiçbir surette nakilde bulunmamakta ve bid'at fırkaların delillerini de çürütmeye çalışır. Hurûf-u Mukatta' konusunda ise bunun Allah'ın bir sırrı olduğunu ve tehaddî(meydan okuma) için geldiğini söyler. Sıfatlar konusunu da Ehl-i Sünnet metodu üzerine açıklar. Filolojik tefsir konusunda ise, sarf, nahiv, belâgat ve kelimelerin anlamı üzerinde durur. Müellifin tefsir yöntemine gelince, müfessir her bir sûreyi ilk olarak içerdiği konular itibari ile açıklar; Daha sonra bunu bölümlere ayırır, hakiki sebeb-i nüzûlu ve kendisinden sonraki âyet ile münâsebâtına değinir. Daha sonra sûrenin bölümlerini şu aşamalarla açıklar; Kelimelerin Açıklanması, İcmâl-I Tefsir, İcmâlî Tefsirinin Tafsilatlandırılması, İlmî ve Davet Faydalarının Açıklanması ve Diğer Müfessirlerin İhtilafları. Allah'tan bizi doğrulardan kılmasını ümit ederiz.
Özet (Çeviri)
Quranic exegesis is among the most beneficial sciences due to its connection to the Quran. Despite the varying scholarly methodologies with regards to this discipline, each of them discovers a new Quranic treasure. Naser Sobhani is someone who dedicated his life to serving the Quran but despite this, his methodology of Quranic exegesis was not widely known among those interested in the science of exegesis. It is for this reason that the researcher chose to study his methodology in Quranic exegesis using an inductive, field-based approach. The introduction includes a biography of Sobhani covering his life and education, academic legacy, character, intellectual and reform efforts, imprisonment, martyrdom and scholarly praise of him. Following this are two chapters, the first clarifies the principles of his methodology in Quranic exegesis over three sections, which reflect his three methodologies, namely: narration-based, opinion-based and linguistic-based exegesis. These are further broken into subsections. The second chapter expounds Sobhani's approach in Quranic exegesis. The thesis concludes with significant findings of the research, which may be summarised as follows: regarding narration-based exegesis, he explains the Quran with the Quran, pays particular attention to the different recitations, cites authentic narrations, rarely quotes the sayings of the pious predecessors but without mentioning their names, carefully examines instances of abrogation and holds that the stages of abrogation are repetitive depending on the circumstances. Regarding opinion-based exegesis: he uses rationality and sensory perception as evidence in accordance with Islamic teachings, as well as rules of deduction and principles of inference. He does not cite Israelite narratives; refutes innovated ideologies; and is of the opinion that the disjointed letters are Allah's secret and serve as a challenge. He also affirms the attributes of Allah Almighty in accordance with the methodology of the people of Sunnah. Regarding linguistic-based exegesis: he focusses on etymology, grammar, rhetoric and word meaning. In his exegesis he introduces each chapter by mentioning its topic, themes, reason for revelation and the relevance of its sequence. Then he explains each part of the chapter by clarifying its vocabulary, giving general and detailed interpretations, mentioning benefits and discussing other exegetes' opinions.