Eğitim fakültesi öğrencilerinin örtük program algılarının incelenmesi
Exploring education faculty students' perceptions towards hidden curriculum
  1. Tez No: 580480
  2. Yazar: DİLDAR ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNER BERKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın genel amacı eğitim fakültesi öğrencilerinin örtük program algılarının belirlenmesidir. Bu doğrultuda, araştırma durum çalışması desenine uygun bir biçimde yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formu ve görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın görüşme örneklemi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 34 öğrenciden oluşmaktadır. Gözlem örneklemi ise fakültedeki 17 şubenin tamamından oluşmaktadır. Veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın öğrencilere ilişkin sonuçları, sınıf içerisinde kız öğrencilerin erkeklere oranla daha ön planda ve özgüvenli oldukları, öğrencilerin giyimlerinin temiz, düzenli ve özenli olduğunu ve bir öğretmen adayına yakışır biçimde giyindiklerini, öğrencilerin özellikle öğretim elemanlarının yanında ve sınıf ortamında diksiyon ve telaffuzlarına özen gösterirken, arkadaş grupları içerisinde yöresel ağız kullandıklarını, sınıf içi gruplaşmaların oldukça yoğun olduğunu, yabancı uyruklu öğrencilerle Türk öğrencilerin iletişimlerinin sınırlı olduğunu, öğrencilerin öğretim elemanlarına kolaylıkla ulaşabildiklerini göstermektedir. Öğretim elemanlarına ilişkin sonuçlar, öğretim elemanlarının giyimleriyle öğrencilere model olduklarını, derse giriş çıkış disiplinine sahip olduklarını, öğrenciler arasında ayrım yapmadıklarını, öğrencilere karşı yardımsever ve anlayışlı olduklarını, sorumlu oldukları derse önem verdiklerini ve bu durumun öğrencileri etkilediğini, beden dillerini etkili kullandıklarını, söylem ve davranışlarının tutarlı olduğunu, sınıf yönetiminde çoğunlukla tepkisel ve önlemsel modeller tercih ettiklerini, sınavlarda ezbere dayalı sorular sorduklarını, eleştiriye açık olduklarını, sınıfta bazen otoriter bazen demokratik tutum içerisinde olduklarını ortaya çıkarmıştır. Kampüs olanakları ve binanın fiziksel yapısına ilişkin sonuçlar, öğrencilerin ders dışı zaman geçirebilecekleri mekânların kısıtlı olduğunu, yeme içme ihtiyaçlarını çoğunlukla okul yemekhanesinden karşıladıklarını, sınıfların oturma düzeninin geleneksel yerleşim biçiminde olduğunu, sıraların konforsuz olduğunu, öğrencilere sunulan öğrenme ortamının zengin olmadığını, kampüste Müslüman öğrencilere yönelik yeterli ibadethanenin olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler yöneticilerle samimi ve sıcak bir ilişki içerisindedirler ve yöneticilere kolaylıkla ulaşabileceklerini düşünmektedirler. Üniversitedeki faaliyetlere ilişkin sonuçlar, ekstra program faaliyetlerinin yetersiz olduğunu ve anma ve kutlama günlerine yeteri önemin verilmediğini göstermektedir. Bulunan sonuçlar doğrultusunda tartışma ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to determine the hidden curriculum perceptions of the students of the faculty of education. Accordingly, the research has been conducted in accordance with the case study design. Observation form and interview form prepared by the researcher have been used as data collection tools. Interviews have been carried out with 34 students studying at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Education during 2018-2019 academic year. Observations have been conducted with 17 branches in the faculty. Content analysis method have been employed during data analysis. Research results related to students have revealed that girls are at more forefront and confident than boys, their clothes are clean, tidy and attentive and worthily a prospective teacher, students use local dialect among the groups of friends while paying particular attention to the diction and pronunciation in the classroom environment, especially with the instructor, the groupings are very common in the classroom, the communication of foreign students with Turkish students is limited and students can easily reach the instructors. The results related to the instructors have revealed that they are role model for students with their clothings, their entrance and exit to class is on time, they do not discriminate among students, they are helpful and understanding towards the students, they attach importance to the lesson they are responsible for, they use body language effectively, they are consistent in their discourse and behaviour, they prefer reactional and preacutionary classroom management models, they pose questions based on memorization in exams, they are open to criticism, they are sometimes authoritarian and sometimes democratic in class. The results related to the campus facilities and the physical structure of the building indicate that the places where students can spend extra-time are limited, they mostly fulfill their eating and drinking needs from the school cafeteria, the seating arrangement of the classes is in the traditional layout, the desks are uncomfortable and the learning environment offered to the students is not enriched with materials. The students have a friendly and warm relationship with the managerial staff and think that they can easily reach them. The results related to the activities at the university indicate that the extra program activities are insufficient and sufficient importance are not given commemoration and celebration days. Based on the research results various recommendations were provided.