Dönüşümcü liderlik ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinde örgüt kültürünün düzenleyici etkisine yönelik bir araştırma
A research on the moderator effect of organizational culture on the relationship between transformational leadership and organizational identification
- Tez No: 580485
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN AYTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderlik ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının ve örgüt kültürünün bu ilişkiyi düzenleyip düzenlemediğinin incelenmesi ve bununla ilgili bir model oluşturulmasıdır. Verileri toplamak için uygulanan anket çalışmasına, Balıkesir sınırları içerisinde konuşlanmış, özel sektörde faaliyetlerini sürdüren bir enerji firmasında çalışan toplam 227 beyaz yakalı çalışan katılmıştır. Anket, dönüşümcü liderlik, örgütsel özdeşleşme, örgüt kültürü modelleri içerisinde yer alan rekabetçi değerler modeli ve demografik özelliklere ilişkin soruların yer aldığı toplam dört bölümden oluşmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, dönüşümcü liderlik ile örgütsel özdeşleşme ve örgüt kültürü ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve dönüşümcü liderlik ölçeğinin bazı alt boyutları ile örgütsel özdeşleşme ilişkisinin, örgüt kültürü ölçeğinde yer alan rekabetçi değerler modeli ölçeğinin bazı alt boyutları tarafından istatistiksel olarak düzenlediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between transformational leadership and organizational identification and to determine whether the organizational culture is regulating this relationship and to create a model for this. A total of 227 white-collar workers working in an energy company operating in the private sector, which is located within the boundaries of Balıkesir, participated in the survey study. The questionnaire consists of four chapters that include questions about the transformational leadership, organizational identification, the model of competitive values within the models of organizational culture and demographic characteristics. As a result of the analyzes, it was found that there is a meaningful relationship between transformational leadership and organizational identification, organizational culture and organizational identification, and that some of the sub-dimensions of transformational leadership scale and organizational identification are statistically regulated by some sub-dimensions of competitive values model in organizational culture scale.