İyonik kütle transfer ölçümlerinde kullanılan bazı elektrolitlerin seçilmiş fizikokimyasal özelliklerinin tayini
- Tez No: 58049
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Elektrokimyasal Difüzyon Akım Tekniği; kütle, ısı ve momentum transfer hızlarını tayin etmede kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan çözelti sistemlerinden biri CuS04 (Cu+2 nin katodik indirgenmesi), diğeri ise [Fe(CN)6]“3 / [Fe(CN)6]-4 redoks çiftidir ([Fe(CN)6]”3 ün katodik indirgenmesi). Bu iki sistemin fiziksel özellikleri (yoğunluk, viskozite ve diffüzivite) sıcaklık, elektrolit konsantrasyonu ve gliserin yüzdesinin fonksiyonu olarak incelenmiştir. Denemelerde CuS04 (1,5 M H2S04 lü) için konsantrasyonlar 0,01; 0,02; 0,05; 0,10 ve 0,20 M olarak seçildi. [Fe(CN)6]'3 / [Fe(CN)6]"4 (0,5 M NaOH li) redoks çifti için konsantrasyonlar, sırasıyla, 0,005/0,010; 0,010/0,020; 0,020/0,040; 0,050/0,100 ve 0,100/0,200 M olarak alındılar. Ayrıca, yüksek Schmidt (Sc) sayılarına ulaşmak maksadıyla her iki sistem için de aynı elektrolit derişimine sahip, ağırlıkça % 20; % 40 ve % 60 gliserin ilaveli çözeltiler de kullanılmıştır. Denemeler 20; 30; 40; 50; 60 ve 70°C sıcaklıklarda yapılmış olup; difüzyon katsayısı (diffüzivite) ölçümlerinde Dönen Disk Elektrotla 100; 250; 500; 750 ve 1000 rpm dönme hızlarında çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlardan her iki sisteme ait yoğunluk ve viskozitenin sıcaklıkla ikinci dereceden bir polinomla değiştiği bulunmuştur. Gliserinsiz ve gliserinli bütün çözeltilerde hesaplanan difüzyon katsayıları ise, iyonik kuvvetin bir fonksiyonu olarak, Stokes-Einstein parametresi (Djx/T) şeklinde verilmiştir. Gliserinsiz ve gliserinli CUSO4 çözeltileri ile gliserinsiz ferri/ferro siyanür çözeltilerinde difüzyon katsayılarının beklenildiği gibi sıcaklıkla doğru orantılı, konsantrasyonla ise ters orantılı olarak değiştiği bulunmuştur. Halbuki gliserinli ferri/ferro siyanür çözeltilerinde farklı bir durum ortaya çıkmaktadır. % 20 ve % 40 gliserinli çözeltilerde diffüzivite sıcaklıkla artmaktadır. Ancak konsantrasyonla önce artmakta, belirli bir konsantrasyondan sonra azalmaktadır. % 60 gliserinli çözeltilerde ise konsantrasyonla önce artmakta daha sonra yaklaşık olarak sabit kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electrochemical diffusion current technique is used for the determination of transfer rates of the mass, the heat and the momentum. For this aim, the solutions that are employed are CUSO4, cathodic reduction of Cu+2, and [Fe(CN)6]“3 / [Fe(CN)6]”4 redox system, cathodic reduction of [Fe(CN)6]“3. The physical properties (density, viscosity and diffusivity) of these two systems were investigated as functions of temperature, electrolyte concentrations and percentage of glyserine. In the experiments, the concentrations of CUSO4 (in 1.5 M H2S04) were chosen as 0.01, 0.02, 0.05, 0.10 and 0.20 The concentrations of [Fe(CN)6]”3 / [Fe(CN)6J-4 (in 0.5 M NaOH) were 0.005/0.010, 0.010/0.020, 0.020/0.040, 0.050/0.100 and 0.100/0.200 M, respectively. In addition, in order to obtain heigher Schimidt (Sc) numbers, glyserine added solutions of 20 %, 40 %, and 60 %, by weight, were employed for both systems that have the same electrolyte concentration. The experiments were carried out at the temperatures of 20, 30, 40, 50, 60 and 70°C. In the measurement of diffusion coefficients, the rotating disk electrode were used and the rotating rates were 100, 250, 500, 750 and 1000 rpm. For both system, it was found that the density and viscosity change with the temperature according to second order polynomal equation. The diffusion coefficients calculated for the solutions with and without glyserol were given as a function of ionic strenght in the form of Stokes-Einstein parameter (Dça/T). Diffusion coefficients in Cu SO4 solutions, which contain glyserol and no glyserol and in ferri / ferro cyanide solutions without glyserol were found to be, as expected, directly proportional with temparature and reversely proportional with concentration. In fact, the differant behaviour was observed in ferri / ferro cyanide solutions which contain glyserol. Diffusivity increased as the temparature increased in solutions of 20% and 40% containing glyserol. OnIll other hand, it increased, at beginning, with concentration, then decreased at certain concentration. In the solutions containing 60% glyserol, it increased with concentration, then remained approximately constant.