Synthesis of some functional conducting polymers, characterization, Mott-Schottky analysis and sensor applications
Bazı fonksiyonel iletken polimerlerin sentezi, karakterizasyonu, Mott-Schottky analizi ve sensor uygulamaları
- Tez No: 467190
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR SEZAİ SARAÇ, PROF. DR. MURAT ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Polimerik malzemeler 1970 lere kadar düşük iletkenlikleri ile bilindiler. Aslında bu düşük iletkenlik, polimerik malzemelerin yalıtkan malzeme olarak endüstride bir avantaj olarak kullanıldı. Bu durum, iletken poliasetilenin keşfi ve diğer polimerlerin arasından poli-para-fenilen, polipirol, politiyofen, polianilin, polikarbazol ve poliindol gibi polimerlerin keşfiyle değişti. Bu polimerler iletken polimer (İP) olarak adlandırıldı. Böylece iletken polimerler ilginç ve eşsiz elektriksel iletkenlik ve elektroaktivitelerinden dolayı ileri teknoloji uygulamalarında kullanılabildiği için malzeme bilminde çok fazla ilgiyi üzerlerine çektiler. İletken polimerler biyosensor, biyomedikal bilimi, elektrokromik aygıtlar, fotovoltaik aygıtlar, piller, ışık yayan diyotlar, superkapasitorler ve aktuatorler gibi teknolojik uygulamalarda sıklıkla ümit verici malzemeler olarak yerini aldılar. Empedans spektroskopisi kapasitans ölçümü için en çok yaygın ve iyi tanımlanmış bir tekniktir Elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EES) yaygın şekilde kullanılan elektroanalitik tekniklerden biridir. EES elektrot yüzeyine zarar vermeyen bir tekniktir ve elektrot/elektrolit arayüzeyi hakkında hassas bilgiler verir. Bu tekniğin en büyük avantajı, elektrot yüzeyinde eş zamanlı gerçekleşen farklı prosesleri ayırmada kullanışlı olmasıdır. Yarı iletken filmlerin bir çok elektronik karekteristiği sisteme bir voltaj, boşluk yük kapasitansini (CSC) değiştirmek için uygulandığı zaman yarı iletken/sıvı ara yüzey davranışlarından elde edilebilir. Mott-Schottky analizi, EES tekniği ile kapasitans voltaj ölçümlerinin uygulandığı ve böylece yarı iletkenin taşıyıcı yoğunluğu (ND) ve düz band potansiyeli (EFB) kolayca bulunduğu yarı iletken parametreleri elde etmek için kullanılabilir. İyon adsopsiyonu, çift katmalı tabaka, elektrot ve elektrolit arasında yük taransferi (bu proses boyunca ara yüzeydeki elektron transferinden dolayı yük ayırımı oluşacaktır) ve kütle transferi gibi önemli prosesler yarı iletken modifiye elektrot elektrolite daldırıldığı zaman gerçekleşebilir. Yarı iletken modifiye elektrot/elektrolit arayüzeyini çalışmak hem pratik hemde temel açıdan önemlidir. Elektrot malzemesi olarak iletken polimerler daha önce bahsedilen birçok potansiyel uygulamalarda sıklıkla kullanılmıştır. Elektrot ve elektrolit ara yüzey özelliklerinin bu malzemelerin işlenebilirliğini etkilediği gözlemlenmiştir. Organik yarı iletkenin elektriksel iletkenliği taşıyıcı yoğunluğu (elektron yada hol) ve taşıyıcı mobilitesine bağlıdır. Taşıyıcı yoğunluğu ise katı filmin morfolojisi, organik yarı iletken ve elektrolitin tipinden etkilenir. Polipirol elektrik iletkenliği ve çevresel stabilitesi bakımından sıklıkla kullanılan iletken polimerlerden biridir. Pirol türevi olarak Pirol-1-propiyonik asit (PPA) yeni bir malzeme olarak biyosensorlerde kullanılmış ve literatürde birkaç çalışmada bildirilmiştir. Poli(pirol-1-propiyonik asit) (poli(PPA) filmi, düşük iletkenlik ve kendi limitli büyümesinden dolayı, hızlı difüzyon, hızlı cevap ve yüksek cevap sinyaline olanak sağlar. Son yirmı yılda pirolün elektropolimerizasyonu üzerine çok fazla çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte, 3 pozisyonundan substitue piroller 3-substitue tiyofenlerle karşılaştırıldığında kendi sentezlerindeki zorluk ve limitli ulaşılabilirliklerinden dolayı daha az dikkatleri üzerine çekmişlerdir. Diğer yandan pirol halkasının 3 pozisyonundaki substitue olması polipirol zinciri üzerine spesifik bir fonksiyonel gurubun bağlanmasına imkan sağlar. Pirol-3-karboksilik asit (PKA) 3-substitue pirol olarak 2-5 poziyonundan polimerleşerek spesifik fonksiyonel bir grubun 3 pozisyonundan modifyesine imkan verir. Elektrokimyasal olarak sentezlenen poli(pirol-3-karboksilik asit) (PPKA) literatürde iyon değişimi, pH ölçümünde ve sensor uygulamalarında kullanılmıştır. Polikarbazol ve türevleri literatürde sıklıkla çalışılmıştır. Polikarbazol, yüksek termal stabilitesi ve güçlü mekanik özellikleri ile bilinen bir polimerdir ve işlenebilirliği bu yüzden daha güçtür. Sentez metololojisindeki gelişme ile birlikte polikarbazoller dikkatleri üzerine çekmişlerdir. Electroaktif polikarbazoller, elektrokromik aygıtlarda, transistörlerde, elektrokimyasal sensorlerde uygulama bulmuştur. Karbazol-9-asetik asit (KzA) karboksilik asit grubu içerdiği için önemli bir karbazol türevidir ve modifikasyonda önemli bir rol oynar. Tezin ilk kısmında, pirol-N-Propiyonik asit çeşitli elektrolit sistemleri içinde (0.1 M NaClO4/ACN, Et4NBF4, Bu4NClO4, ve Bu4NPF6) camsı karbon elektrot (CKE) üzerine elektrokimyasal olarak döngülü voltametri (DV) tekniği ile polimerleştirildi. Polimer modifiye elektrotların yapısı ve morfolojisi Fourier transform infrared spsektroskopisi attaunated total reflektans (FTIR-ATR), taramalı elektrton mikroskobu (TEM) ve atomik kuvvet mikroskobu (AKM) ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen poli(PPA) filmlerin yüzey yapılarına elektrot tipinin etkisi TEM ve AKM ile gösterildi. Poli(PPA) filmlerin, elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EES) ve Mott–Schottky (M–S) analizi yarı iletken özellikleri hakkında bilgi toplamak için uygulandı. Mott–Schottky analizinden NaClO4, Et4NBF4, Bu4NClO4, Bu4NPF6 destek elektrolitleri içinde poli(PPA) filmlerin taşıyıcı yoğunluğu (ND) sırasıyla 3.25×1016,1.59×1016, 1.17×1016 ve 0.52×1016 cm-3,ve Düz band potansiyelleri (EFB) sırasıyla 0.41, 0.32, 0.37 ve 0.36 V olarak elde edildi. Mott–Schottky grafiklerinden poli(PPA) filmlerin p-tipi yarı iletkenlik gösterdiği bulundu. EES analizi monomersiz elektrolit çözeltisi içinde elektrolit türü ile kapasitif davranışların değişimini belirlemek için uygulandı. R(W(CR)(QR))(CR) eşdeğer devre modeli polimer modifiye elektrot/elektrolit arayüzeyini yorumlamak ve eşdeğer devre parametreleri üzerine elektrolit türünün etkisi hakkında bilgi sağlamak için kullanıldı. Tezin ikinci kısmında, gold nanopartikul /nickel oksit/poli(Pirol-N-propiyonik asit) (ITO/GNP/NiO/poli(PPA)) çok tabakalı filmi indiyum tin oksit (ITO) üzerine sentezlendi ve tayrosinazla (Ty) modifikasyonu araştırıldı. ITO/GNP/NiO/poli(PPA) elektrotu, elektrokimyasal teknik (kontrol edilebilir film kalınlığı, sıkı bir film morfolojisi ile birlikte kompozit filmi sentezi için kolay ve ucuz bir teknik olma imkanı sağladığı için) ile sırasıyla İTO üzerine sentezlendi. DV, FTIR-ATR, TEM, ve AKM GNP/NiO/poli(PPA) filminin karekterizasyonu için kullanıldı. ITO/GNP/NiO/poli(PPA) elektrot/elektrolit ara yüzey özellikleri Mott–Schottky yaklaşımı kullanılarak araştrıldı. ITO/GNP/NiO/poli(PPA) elektrodunun ND ve EFB değerleri sırasıyla 2.48x1021 cm-3 ve 0.26 V olarak elde edildi. Tayrosinaz karbodiimid reaksiyonları kullanılarak immobilize edildi. Biyoelektrot FTIR-ATR, TEM ve AKM ile karekterize edildi. Randles eşdeğer devre modeli dopamin tayini ve biyoelektrot/elektrolit ara yüzey özelliklerini modellemek için kullanıldı. Elektrokimyasal empedans spektroskopisi tekniği ile ITO/GNP/NiO/poli(PPA)-Ty dopamin tayini için 80 µM - 0.2 mM çalışma aralığında RCT değerinde önemli bir değişme ile birlikte 5.46 µM gözlenebilme sınırı (LOD) gösterdi. Tezin üçüncü kısmında pirol-3-karboksilik asit (PKA) camsı karbon elektrot uzerine elektropolimerleştirildi. Polimerizasyon prosesi döngülü voltametri tekniği kullanılarak 0.1 M NaClO4/ACN, Et4NBF4/ACN destek elektroliti içinde gerçekleştirildi. Ureaz (Urs), poli(pirol-3-karboksilik asit) (PPKA) modifiye CKE üzerine EDC/NHS kimyası kullanılarak immobilize edildi. Elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EES) açık devre potansiyelinde (ADP) ureaz immobilize edilmiş PPKA modifiye elektrotların ara yüzey davranışlarını araştırmak için kullanıldı. Empedans spektrumları, R(C(R(Q(RW)))) eşdeğer devre modeli kullanılarak Urs immobilize edilmeden önce ve sonra enzim imobilizasyon prosesinden dolayı yüzey modifkasyonun tanımlamak için kullanıldı. Ureazin PPKA matrisine immobilizasyonundan sonra RCT değerlerinde artış gözlemlendi. Ureaz immobilize edilmiş PPKA-NaClO4 matriksin RCT değeri ureaz immobilize edilmiş PPKA-Et4NBF4 matrisin RCT değerinden daha düşüktü. Urs PPKA-NaClO4 matriksine immobilize edildiğnde çift katmanlı kapasitans (Cdl) değerlerinde düşüş gözlemlenirken Urs immobilize edilmiş PPKA-Et4NBF4 matrisinin Cdl değerinde artış gözlemlendi. PPKA filmerin yarı iletken özelliklerinde değişim ile polimer matrisin üzerine enzim immobilizasyonu ile oluşan prosesleri gözlemlemek ayrıca mümkün oldu. Urs immobilizasyonundan sonra polimer modifye elektrotların yarı iletken özellikleri değişerek n-tipi yarı iletkenlik gösterdi (Mott-Schottky grafiğinden pozitif eğimi ile). Ureazin artan immobilize edilen miktarı ile akseptör konsantrasyonunda artış ve flat band potansiyellerinde pozitif kayma gözlemlendi. Urs immobilize edilmiş electrode (PPKA-NaClO4-Urs) 0.9 mM-14 mM arasında 8.28 µM gözlenebilme sınırı üre tayininde kullanıldı. Tezin dördüncü kısmında, 9-karbazol asetik asit (KzA) monomerinin elektrokimyasal polimerizasyonu iyonik sıvı (RTIL) 1-butil-3- metilimidazolyum tetrafuloroboratın (BMIMBF4) çeşitli oranlarda asetonitril içindeki karışımında iyonik sıvının elde edilen polimer filmlerin morfoloji, empedans, kapasitans ve yarı iletken özellikler üzerine etkisini araştırmak için gerçekleştirildi. Karışımdaki düşük miktardaki iyonik sıvı (%10 ve %20) ile gerçekleştirilen polimerizasyon prosesinde iyonik sıvısız (NaClO4) ile karşılaştırıldığında iyileşme gözlemlendi. Belirli miktarda % BMIMBF4 ' e ulaşıldığında (%40) polimerizasyon prosesi yavaşladı. BMIMBF4' ün ACN içindeki besleme oranının elde edilen polimer filmlerin yüzey yapılarına etkisini anlamak için TEM kullanıldı. Poli(9-karbazol asetik asit ) (PKzA) filmlerin yüzey morfolojisi BMIMBF4' ün ACN içindeki oranına bağlı olduğunu ortaya çıkardı. EES elde edilen PKzA filmler için % 100 BMIMBF4 içinde uygulandı. BMIMBF4 miktarı ACN içinde arttıkça sentezlenen polimer filmlerin kapasitif davranışlarının azaldığı görüldü. Mott–Schottky analizinden en yüksek flat band potanesiyeli (EFB=2.87 V) % 40 PKzA-BMIMBF4 filmi için elde edildi.
Özet (Çeviri)
Until the late 1970's, polymeric materials were associated with low conductivity. In fact, this low conductivity has been used to advantage in applying polymeric materials as insulators. This concept has changed with discovery of conducting polyacetylene and declaration of poly-p-phenylene, polypyrrole, polythiophene, polyaniline, polycarbazole, and polyindole among other polymers. These polymers are called as conducting polymers (CPs). CPs, thus, have attracted strong interest in materials science because they are utilized for advanced technologies due to their interesting and unique electrical conductivity and electroactivity. They are mostly used in promissing technological applications such as biosensor, biomedical science, electrochromic, photovoltaic devices, batteries, light-emitting diodes, supercapacitors, and actuators. Electrochemical impedance spectroscopy (EIS) is the most widely used one of electroanalytical techniques. EIS is a non destructive methode and useful in research of electrode / electrolyte interface providing sensitive information about the surface. The biggest advantage of this technique is that it provides the distinction in the different processes which are simultaneously taken place on the surface of electrode. Several electronic characteristics of a semicocnducting film can be obtained from the semiconductor/liquid interface behavior when a bias voltage is applied to modulate the width of the space-charge capacitance, and thus the value of the capacitance.The most common and established method for the capacitance determination is impedance spectroscopy technique. Mott-Schottky analysis can be performed by using EIS technique to obtain semicocnducting parameter of semiconducting film where capacitance voltage measurement is carried out, and thus the carrier density, the flat-band potential of semiconductor materials can be easly found. Important process can take place in the semicoductor modifed electrode when immersed in electrolyte such as ions adsorption, double layer, charge transfer between the electrode and electrolyte, during this process, a charge separation will occur because of electron transfer across the interface. and mass transfer. The study of interface of semiconductor/electrolyte is important issue due to both basic and practical aspect of science. Conducting polymers as the electrode material have been mostly used the aferomentioned potential applications. It has been observed that the interphase properties of the electrode and the electrolyte affect processability of these materials. The electrical conductivity of organic semiconductors depends on the carrier density (electron or hole) and carrier mobility. Carrier density is affected by the some factors which are morphology of the solid film, the nature of the organic semiconductors and electroylte. Polypyrrole is a widely used conducting polymer in terms of electrical conductivity and environmental stability. Pyrrole-1-propionic acid (PPA), pyrrole derivative, has emerged as a novel material with biosensor construction and reported in a few papers. Poly(pyrrole-1-propionic acid) (Poly(PPA)) film in biosensor construction enables rapid diffusion, fast response and high response signal due to its low conductivity and self-limiting growth. Huge amount of research dedicated to the electropolymerization of pyrrole and its derivatives in the last two decades. However, substituted pyrrole on the 3-position have received much less attention compared to corresponding thiophenes due to the limited availability of 3-substituted pyrroles, their chemical synthesis being quite complex. On the other hand, substitution in the 3-position of the pyrrole ring gives the possibility of introducing specific functional groups on the polypyrrole chain. Pyrrole-3-carboxylic acid (PCA) is 3-substituted pyrrole derivative which can be polymerized the 2-5 position offers the possibility of attaching biomaterial. Electrochemically synthesized poly(pyrrole-3-carboxylic acid) (PPCA) were used in ion exchange, pH measurements, and sensor. Polycarbazole (PCz) and its derivatives have been widely studied in the literature. PCz is a high thermal stability, mechanical strength conducting polymer causing the diffuclty in workability. However, PCz has drew interest with developments in synthetic methodology. Electroactive PCz has found applications in electrochromic devices, transistors, in electrochemical sensors. Carbazole-9-acetic acid (CzA) is important derivative of carbazole because carboxylic acid group is of the active functional group, and it plays an important role in further modificiation. In the first part of thesis, PPA was electrochemically polymerized on a glassy carbon electrode (GCE) in various electrolytes (NaClO4, Et4NBF4, Bu4NClO4,and Bu4NPF6) using cyclic voltammetry (CV). The structure and morphology of the modified electrode was characterized by fourier transform infrared spectroscopy-attenuated total reflectance (FTIR-ATR), scanning electron microscopy (SEM), and atomic force microscopy (AFM). The morphological characterizations of the poly(PPA) films synthesized in the various supporting electrolyte solutions were demonstrated by SEM and AFM. Electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and Mott–Schottky (M–S) analysis were performed to collect information about the semiconducting properties of the poly(PPA) films. From the Mott–Schottky analysis, the carrier densities (ND) of the poly(PPA) films obtained were 3.25×1016,1.59×1016, 1.17×1016, and 0.52×1016 cm-3,and the flat-band potentials (EFB) were 0.41, 0.32, 0.37, and 0.36 V for the poly(PPA) films in NaClO4, Et4NBF4, Bu4NClO4, Bu4NPF6 , respectively. The resulting Mott–Schottky plots of the poly(PPA) films indicate that the films are p-type semiconductors. EIS analysis were performed to determine the capacitive behaviors by variation of electrolyte types in a monomer-free solution. An equivalent-circuit model of R(W(CR)(QR))(CR) was used to fit the theoretical and experimental data to interpret the polymer electrode/electrolyte interface properties and to provide information about equivalent circuit parameters with variation of electroltye nature. In the second part of thesis, we describes that the fabrication of Indium Tin Oxide /gold nanoparticles/nickel oxide/poly(Pyrrole-N-propionic acid) (ITO/GNPs/NiO/poly(PPA)) multilayered film, and modification with Tyrosinase (Ty).The ITO/GNPs/NiO/poly(PPA) electrode was fabricated by sequential electrochemical assembly onto ITO substrate which electrochemical deposition provides a facile, inexpensive technique for synthesis of multilayered film within the adherent morphology with controllable film thickness. CV, FTIR-ATR, SEM, and AFM were used to characterize the film assembly processes. The properties of a semiconductor/electrolyte interface were investigated based on the Mott–Schottky approach for the modified electrodes, with the flat band potential according to the potential intercept and the carrier density according to the linear slopes. The ND and EFB of ITO/GNPs/NiO/poly(PPA) were obtained as 2.48x1021 cm-3 and 0.26 V, respectively. Tyrosinase was immobilized using carbodiimide coupling reaction. The bioelectrode was characterized by FTIR-ATR, SEM, AFM, electrochemical impedance spectroscopy (EIS). A Randles equivalent circuit was introduced for modeling the performance of impedimetric biosensing for the detection of the dopamine (DP) and the interface of bioelectrode/electrolyte. The EIS of the ITO/GNPs/NiO/poly(PPA)-Ty exhibited significant changes in the charge transfer resistance (RCT) value toward the detection of dopamine over a linear range of 80 µM to 0.2 mM with a limit of detection (LOD) of 5.46 µM. In the third part of thesis, pyrrole-3-carboxylic acid (PCA) was electropolymerized on a GCE. The Electropolymerization process was performed in 0.1 M NaClO4/ACN, Et4NBF4/ACN using cyclic voltammetry. Urease (Urs) was immobilized onto poly(pyrrole-3-carboxylic acid) (PPCA) modified GCE via covalent binding, exploiting EDC/NHS chemistry. Electrochemical impedance spectroscopy was used to investigate the interfacial behavior of urease immobilized PPCA surfaces at open circuit potential (OCP). The impedance spectra were fitted before and after immobilization of Urs using equivalent circuits of R(C(R(Q(RW)))), which describe changes due to the Urs immobilization process. After immobilization of urease onto the PPCA matrix, the RCT increased for electrodes, which RCT of urease immobilized PPCA-NaClO4 matrixes were lower than that of the urease immobilized PPCA-Et4NBF4 matrixes indicating higher charge transfer ability. A decrease in double layer capacitance (Cdl) values when Urs was immobilized at the PPCA-NaClO4 electrode surface was observed, whereas an increase in Cdl values at the PPCA-Et4NBF4 electrode surface was observed. The Mott-Schottky approach was performed to investigate interface properties of the protein modified polymer matrix. It was possible to observe that the processes occurred by the immobilization of enzyme on the polymer matrix with changes in the semiconducting properties of the PPCA films. The electrodes with immobilization of urease resulted in a n-type semiconducting behavior revealing a positive sl