Elit güreşçilerde kısa süreli vücut ağırlığı kaybının turnuva şartlarında anaerobik performans ve reaksiyon zamanı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of short-term body weight loss on elite wrestlers on anaerobic performance and reaction time in tournament conditions
- Tez No: 580495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı elit güreşçilerde kısa süreli vücut ağırlığı kaybının turnuva şartlarında anaerobik performans ve reaksiyon zamanı üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmaya daha önce müsabakalar için kilo kaybetmiş deneyimli 10 erkek güreşçi katılmıştır. Katılımcılar rastgele çapraz deney desenine göre bir hafta ara ile hem kontrol hem de deney uygulamasında yer almıştır. Tüm ölçümler kilo kaybı öncesi bazal degerler, kilo kaybı sonrası müsabakanın 1. günü 3 ölçüm ve müsabakanın 2. günü ise 2 ölçüm olarak alınmıştır. Sporcuların 48 saat içerisinde vücut ağırlıklarının % 5'ini, 72 saat içerisinde de vücut ağırlıklarının % 5'i üzerinden 1 kg tolerans uygulanarak kilo kaybetmeleri sağlanmıştır. Bu periyotta katılımcılara vücut kompozisyonu ölçümü, Wingate anaerobik performans testi (WAnT), dikey sıçrama (DS) ve görsel ve işitsel reaksiyon testleri uygulanmıştır. Verilerin analizi için tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analiz testi kullanılmıştır. İstatistiksel analizlere göre kısa süreli vücut ağırlığı kaybına bağlı olarak vücut kompozisyonunda; toplam vücut sıvısı (TVS), kas kütle (KK) ve yağ harici kütlede (YHK) anlamlı (p0,05). Kilo kaybının performans üzerine etkilerinde ise görsel ve işitsel reaksiyon zamanında, dikey sıçrama (DS) performansında, maksimum anaerobik güç (MAG) ve maksimum anaerobik kapasite (MAK) de anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of short-term body weight loss on elite wrestlers on anaerobic performance and reaction time in tournament conditions. Ten experinced elite wrestler previously lost weight for competitions were participated as volunteer in this study. Athletes are involved in a period with weight loss as experimental application and a period without weight loss as control application in a randomized crossover design with one week interval. All measurements were performed as baseline values before weight loss, 3 measurements on the 1st day of the competition and 2 measurements on the second day of the competition. Athletes were ensured to lose 5% of their body weight within 48 hours in 72 hours; 1 kg tolerance was given over 5% of body weight. In this process, body composition measurement, Wingate anaerobic performance test (WAnT), vertical jump (VJ) and visual and auditory reaction tests were applied to the participants. Two way ANOVA with repeated measures were used for statistical analysis. According to statistical analysis, due to short-term body weight loss in body composition; total body fluid (TBW), muscle mass (MM) and fat free mass (FFM) were significantly reduced (p 0.05). Moreover there was no significant difference in the effects of weight loss on performance in visual and auditory reaction time, vertical jump (VJ) performance, maximum anaerobic power (MAP) and maximum anaerobic capacity (MAC).