İnsan semeninde östrojen reseptörleri; Erkek infertilitesi ile ilişkisi
Estrogen receptors in human semen; The relationship with male infertility
  1. Tez No: 580496
  2. Yazar: VİLDAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnfertil çiftlerin %20-50'sinde infertilite erkek kaynaklıdır. Östrojenlerin erkek üreme fonksiyonlarında önemli rolleri olduğu bilinmektedir. Östrojenler, erkek üreme sisteminde Sertoli, Leydig ve germ hücreleri tarafından sentezlenmekte ve testislerde tespit edilebilmekte, özellikle bazı türlerin semenlerinde çok yüksek konsantrasyonlarda bulunmaktadır. Klasik olarak östrojenler etkilerini ER-α ve ER-β olarak bilinen nükleer reseptörler aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Ancak son yıllarda, östrojenin hızlı etkisini, G-protein-bağlı reseptör GPR30 denilen bir membran reseptörü aracılığıyla gerçekleştirdiği gösterilmiştir. Ancak günümüzde insan semeninde östrojenin etkileri ve östrojen reseptörlerinin ve özellikle GPR30 reseptörünün ekspresyonları ile ilgili bilinenler oldukça sınırlıdır.. Bu çalışmada, insan semeninde östrojen reseptörlerinin ekspresyonlarının belirlenmesi ve sperm kalitesi ve infertilite üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlandı. Çalışmada S.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi, Androloji Laboratuarına rutin semen analizi için başvuran 18-45 yaş arası hastaların semen örnekleri kullanıldı. Hastaların rutin semen analizleri yapıldıktan sonra semen parametreleri kaydedildi. Semen örnekleri immunofluoresans boyama ile ER-α, ER-β ve GPR30 reseptörleri için primer antikorlar kullanılarak boyandı. Fluoresans mikroskop altında reseptör eksprese eden sperm hücreleri sayılarak yüzdeleri belirlendi. Reseptör ekspresyon yüzdeleri ile semen parametreleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuçlarımız; insan semeninde östrojen reseptörlerinin varlığını ortaya koydu. Östrojen reseptörlerinin semen parametrelerinden özellikle sperm konsantrasyonu ve bazı morfolojik bozuklukları ile ilişkili olduğu; spermlerde östrojen reseptör ekspresyonunda azalmanın sperm konsantrasyonunda azalmaya ve bazı morfolojik bozukluklarda artışa neden olduğu saptandı. Sonuç olarak spermlerde eksprese edilen östrojen reseptörlerinin semen kalitesi üzerinde etkili olduğunu ve reseptör ekspresyonunun azalmasının infertiliteye neden olabileceğini gösterdik. Çalışmamız bu anlamda erkek infertilitesinin tedavisinde yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Infertility is of male origin in 20-50% of infertile couples. Estrogens are known to have important roles in male reproductive functions. Estrogens are also synthesized in the male reproductive system by Sertoli, Leydig and germ cells and can be detected in the testes, especially in very high concentrations in the semen of some species. Conventionally, estrogens act via nuclear receptors known as ER-alpha and ER-beta. In recent years, however, it has been shown that the rapid effect of estrogen is achieved through a membrane receptor called the G-protein-linked receptor; GPR30. Today, little is known about the effects of estrogen in human semen and the expression of estrogen receptors, particularly the expression of the GPR30 receptor. The aim of this study was to determine the expression of estrogen receptors in human semen and their association with the sperm parameters. In this study, semen samples of patients aged 18-45 years who applied to the Andrology Laboratory of the Medical Faculty Hospital of Selçuk Unıversıty for routine semen analysis were used. Semen parameters were recorded after routine semen analysis. Semen samples were stained by immunofluorescence staining using primary antibodies for ER-α, ER-β and GPR30 receptors. Under fluorescence microscope, receptor-expressing sperm cells were counted and their percentages determined. The relationship between percent of receptor expression and semen parameters was evaluated statistically. Our results; revealed the presence of estrogen receptors in human semen. Estrogen receptors were found to be associated with semen parameters, especially sperm concentration and some morphological disorders. It was found that decrease in estrogen receptor expression in sperm caused decreased sperm concentration and increased some morphological disorders. In conclusion, we demonstrated that estrogen receptors expressed in sperm influence semen quality and decreased receptor expression may cause infertility. In this sense, our study may contribute to the development of new strategies in the treatment of male infertility.