Sağlık çalışanlarının çalışma yaşam kalitesi düzeylerinin araştırılması
Research on level of quality of work of life of health workers
  1. Tez No: 580510
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yaşam kalitesi, çalışanların tüm çalışma çevresi ile arasındaki ilişkilerin kalite düzeyi olarak nitelendirilmektedir. Yaşam kalitesi kavramı iş doyumu gibi işteki temel faktörlerin dışında işte genel yaşam memnuniyetini ve refah durumunu hissetmeyi etkileyen ve çalışanların işe yaklaşımlarını belirleyen daha geniş kapsamlı diğer faktörleri de kapsamaktadır. Araştırma sağlık çalışanlarının öz bildirimlerine dayanarak çalışma yaşam kalitesi üzerinde, özellikle aile sağlık öyküsü olmak üzere sosyodemografik özellikler, unvan, fiziki şartlar, tecrübe, kurumda çalışma süresi ve çalışma düzeni gibi değişkenlerin etkisini incelemek amacı ile tanımlayıcı-ilişkisel türde planlanmıştır. Çalışma yaşam kalitesi bireylerin yaşamında en önemli parçalardan olan işle ilgili tüm bileşen ve ortamların algılanışına dikkati çeken bir kavram olmuştur. İş hayatında istediği işi yaparak yeterli ücreti alan, istediği iş koşullarını kısmen bile olsa bulan bir kişinin maddi ve manevi doyuma ulaştığı için iş içerisinde veya dışında huzurlu olması söz konusu olabilir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının çalışma yaşam kalitesi düzeylerini belirlemek ve çalışanlara ilişkin bireysel ve demografik özelliklerin çalışma yaşam kalitesi düzeyi üzerinde etkili olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan hemşire, ebe ve sağlık teknisyenlerinden oluşan 500 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan 25 soruluk anket ve 30 madde ve üç alt ölçekten oluşan B. Hudnall Stamm tarafından geliştirilen, Yeşil ve ark. Tarafından Türkçe' ye uyarlanan Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın yapıldığı süre kısıtlılığı ve personellerin çalışma saatlerinde ayırabilecekleri vaktin kısıtlı oluşu sebebiyle 200 sağlık çalışanı dâhil edilebilmiştir. Elde edilen veriler sayı ve yüzde olarak özetlenmiş, verilerin değerlendirilmesinde t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde; çalışanların memnuniyet ve yaşam kalitesi düzeylerinde yaşa, cinsiyete, meslekteki tecrübe süresine, kurumda çalışma süresine, medeni duruma, eğitim düzeyine, unvana göre istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte düzenli mesai şeklinde çalışan sağlık personelinin memnuniyet-yaşam kalitesi düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiş ve istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Eşduyum alt ölçeğine göre fiziki şartları yeterli, yetersiz, kısmen yeterli görenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Çalışma düzeni ve yaşam kalitesi arasında eşduyum alt ölçeği çerçevesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda sağlık çalışanlarının çalışma yaşam kalitesinin genel olarak iyi düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Quality of life is defined as the quality level of the relations between the employees and the entire working environment. Other than work-related essential factors like job satisfaction, the concept of quality of life includes broader factors that influence perception of general life satisfaction at work and welfare status, and determine the approach of employees to work. The study is planned in a descriptive-relational type to examine the impact of factors like sociodemographic characteristics, work title, physical conditions, experience, tenure in the institution and work order on quality of work life depending on self-statements of health workers. Quality of work life is a concept that focuses on perception of every component and environment related to work life which is one of the most important parts of lives of individuals. Earning sufficient money doing a job that an employee wants under circumstances that the employee wants makes the employee satisfied in financial and psychological terms, so that the employee may become comfortable both at work and out of work. The aim of this study is to determine quality of work life of health workers and to determine if personal and demographic characteristics of the employees are effective on quality of work life. Population of the study consists of 500 health workers from Selçuk University Medical Faculty Hospital, including nurses, midwives and health technicians. Data for the study is collected using a survey with 25 questions prepared by the researcher, and Professional Quality of Life Scale, which is developed by B. Hudnall Stamm, is translated into Turkish by Yeşil et al., and contains 30 items and 3 subscales. Due to the time limitations regarding the research and the fact that the workers can make limited time for the study during work hours, 200 health workers participated in the study. Obtained data is summarized as numbers and percentages where t-test and ANOVA test are used to evaluate the results. In the light of the findings, it is observed that age, gender, experience, tenure, marital status, education level and title are not statistically significant to explain workers' satisfaction and quality of work life. On the other hand, health workers working on regular work hours are observed to have a higher level of satisfaction and quality of work life and working on regular hours is found to be statistically significant to explain satisfaction and quality of work life. According to the empathy subscale, statistically meaningful difference is observed between workers who find physical conditions sufficient, insufficient and partially sufficient. Work order is also found to be statistically significant to explain quality of work life, provided by the empathy subscale. As a result of the analysis, it was observed that the quality of work life of health workers was generally at a good level.