Ofis çalışanlarının yeme davranışları fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigating the eating behaviors, physical activity level and life quality of office workers
- Tez No: 683139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, ofis çalışanlarının fiziksel aktivite düzeylerini, yeme davranışlarını ve yaşam kalitelerini tespit ederek, yaşam kalitelerinde yeme davranışları ve fiziksel aktivite düzeylerinin etkisini incelemektir. Çalışmaya 18-65 yaş aralığındaki 626 ofis çalışanı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara 'Kişisel Bilgi Formu' 'Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Form Ölçeği' 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form' ve 'Üç Faktörlü Yeme Ölçeği' uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına girilerek, istatistiksel analizleri yapılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerine göre normal dağılım gösterdikleri belirlenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistik için; frekans, yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için T-Testi, değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Yeme davranışları ile Fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitesine etkisi çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyine 0.05 hata payı ile bakılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında ofis çalışanlarının cinsiyetlerine göre fiziksel aktivite düzeylerinde, bilişsel kısıtlama ile duygusal yeme davranışlarında ve yaşam kalitesi sosyal alan alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of eating behaviors and physical activity levels on their life quality by determining the physical activity levels, eating behaviors and life quality of office workers. 626 office workers between the ages of 18-65 voluntarily participated in the study.“Personal Information Form”“World Health Organization Life Quality Short Form”“International Physical Activity Questionnaire Short Form”and“Three Factor Eating Scale”were applied to the participants. Statistical analysis was completed by SPSS program. It was determined that the data showed normal distribution according to the skewness and kurtosis values. For descriptive statistics in the analysis of data; frequency, percentage distributions, mean and standard deviation are used. T-Test was used for comparisons between the means of two independent groups, and Pearson Correlation Analysis was used to determine the level of relationships between variables. The effect of eating behaviors and physical activity levels on life quality was tested by multiple linear regression analysis. The statistical significance level was examined with an error margin of 0.05. It was determined that there was a statistically significant difference in the physical activity levels of office workers according to their gender, cognitive limitation and emotional eating behaviors and the social domain sub-dimension of life quality (p 0.05).