23 temmuz (Atatürk) gölet suyunun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin tesbiti
- Tez No: 58052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MAHMUT KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ekim 1995-Ağustos 1996 tarihleri arasında 23 Temmuz gölet suyunun fiziksel ve kimyasal özelliklerini tesbit etmek amacıyla yapılmıştır. Köprüköy ilçesinde bulunan 23 Temmuz gölet suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek, gölet suyunun kültür balıkçılığına uygun olup olmadığı da araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, su sıcaklığının özellikle kış aylarında düşük olmasına rağmen, bahar ve yaz aylarında elverişli olması ve diğer parametrelerin de uygunluğu, gölet suyunun sazan yetiştiriciliğinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the physical and chemical characteristic of 23 Temmuz pond were stadiet between October 1995 and August 1996. In addition, the physical and chemical characteristic of 23 Temmuz pound in the town of Köprüköy have been investigated and the water quality of the pond were discussed for the Salmonidae and Cyprinidae cultures. The result show that especialy during the winter the water temperature is too low but all other seasons all the parameters investigated appear to be suitable for Cyprinidae culture.