Erzurum yöresinde doğal olarak yetişen koyun yumağı (festuca ovina l.) bitkilerinin bazı sitolojik , fenolojik, morfolojik ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 58051
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAĞSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırma, Erzurum yöresinde doğal olarak yetişen koyun yumağı (Festuca ovina L.) bitkilerinin bazı sitolojik, fenolojik, morfolojik ve kimyasal özelliklerini belirlemek ve bu özellikler yönünden gruplar arasında farklılıkların bulunup bulunmadığını ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Erzurum'un 5 farklı lokasyonundan toplanan koyun yumağı bitkileri 28 Şubat 1995 tarihinde denemeye alınmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. Mitotik kromozom incelemeleri sonucunda İspir grubunun diploid (2n=14), Köpriiköy, Tuzcu ve Uzundere gruplarının tetraploid (2n=28), Üniversite grubunun ise heksaploid (2n = 42) olduğu tespit edilmiştir. Bitkiler 20-29 Mayıs tarihleri arasında sapa kalkmış, 5-12 Haziran arasında ilk salkımlarım çıkarmışlardır. Tam salkımlarıma dönemine 19-26 Haziran tarihlerinde ulaşan koyun yumağı bitkilerinde ilk çiçekler 25-30 Haziran tarihleri arasında görülmüştür. Bitki boyu, sap kalınlığı ve her bir saptaki boğum sayısının sırasıyla ortalama 51.40 cm, 0.85 mm ve 1.20 adet olduğu belirlenmiştir. Bu özellik yönünden ploidi seviyesi etkili olmamıştır. Ortalama yaprak uzunluğu 17.62 cm, stoma uzunluğu 73.92 p. olarak saptanmış ve ploidi seviyesinin artmasına bağlı olarak bunlarında arttığı gözlenmiştir. Bitki başına yeşil ot, kuru ot, kuru kök ağırlığı ve ham protein verimleri sırasıyla 25.50 g/bitki, 9.76 g/bitki, 4.52 g/bitki; 1.22 g/bitki; ham protein, ham kül ve ham selüloz oranlan ise sırasıyla % 12.46, % 16.22 ve % 28.20 olmuştur. Diploid (ispir) bitkilerde ham protein oranı en düşük (% 1 1.19) olurken ham kül (% 17.91) ve ham selüloz (% 29.81) en yüksek olarak bulunmuştur. Farklı lokasyonlardan toplanan koyun yumağı bitkilerinde ortalama salkım ekseni uzunluğu, salkımda başakçık sayısı, başakçıktaki çiçek sayısı ve salkımdaki çiçek sayısının sırası ile 9.22 cm, 32.92 adet, 3.02 adet ve 99.32 adet olduğu ortaya konulmuştur. Populasyonlarda iyi boyanan çiçek tozu oranının % 87.49 (Köpriiköy) - % 90.51 (îspir), az boyanan veya boyanmayan çiçek tozu oranının ise % 9.49 (ispir) - % 12.51 (Köpriiköy) arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY This study was conducted in order to determine cytological, phenological, morphological and chemical differences between sheep fescue genotypes (Festuca ovina L.) grown naturaly in Erzurum Region. Specimens of sheep fescue collected from 5 different locations in Erzurum were asseseed for the above parameters starting, on 28 Fabruary 1995. The results obtained in this study are summarized as follows. Mitotic chromosomal investigations showed that plants from İspir were diploid (2n = 14) and plants from Köprüköy, Tuzcu and Uzundere were tetraploid (2n = 28), those from University campus being hexaploid (2n= 42). Plants started stem elongation between 20-29 May and panicles appeared between 5-12 June with full appeare of panicles occuring between 19-26 June and first infloresence between 20-25 June. Plant heigh, stem width and the number of nodes per stem were 51.40 cm, 0.85 mm and 1.20 on average respectively. Ploidy level had no effect on these characteristics. Average leaf length on these characterises. Average leaf length was 17.62 cm and stoma length was 73.92 \i. These values increased as ploidy level increased. Fress and dry above ground biomas, root dry weight per plant and crude protein yield were 25.50 g/plant, 9.76 g/plant, and 4.52 g/plant, 1.22 g/plants respectively whereas crude protein, ash and selulose contents were 12.46 %, 16.22 % and 28.20 %. Diploid plants (from İspir) had the lowest protein contents (11.19 %) but the highest ash (17.91 %) and selulose (29.81 %) contents. Average panicle length, spekilet number per panicle, floret number per spekilet and floret number per panicle were 9.22 cm, 32.92, 3.02 and 99.32 respectively, depending on the centre of origin. In the populations investigated, well-Stained pollens ranged between 87.49 % (Köprüköy) and 90.51 % (tspir) while poorly-stained pollens ranged between 9.49 % (İspir) and 12.51 % (Köprüköy).